Výrobce letadel Czech Sport Aircraft jde do insolvence, firma dluží desítky milionů

Kunovický výrobce lehkých sportovních letadel Czech Sport Aircraft na sebe podal koncem června insolvenční návrh, informuje dnes deník E15. Firma dluží věřitelům 62,6 milionu korun, což převyšuje její celkovou hodnotu.

Soudy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Soudu proto navrhuje vyhlášení konkurzu. Krajský soud v Brně už návrh na zahájení řízení schválil, vyplývá z dokumentu v insolvenčním rejstříku.

Firma Czech Sport Aircraft se v minulých letech s partnerskou firmou Cruiser Aircraft soustředila na expanzi na zámořském trhu, kam od roku 2015 dodávala desítky lehkých sportovních letadel. Kunovická firma sázela především na generační obměnu stárnoucích letadel v zámoří sloužících pro rekreační létání i pro základní letecký výcvik, uvádí E15. Z posledních dostupných hospodářských výsledků podle deníku plyne, že firma v roce 2017 prodělala 28 milionů korun při tržbách přes 140 milionů korun.

Nejvíc peněz, téměř 53,8 milionu korun, dluží Czech Sport Aircraft společnosti Investfinance Slovakia. Ta kunovickému výrobci letadel v minulosti poskytla úvěry, jejichž splatnost odmítla letos prodloužit.

Společnost Czech Sport Aircraft vznikla v roce 2008. Dosud v Kunovicích vyrobila přes 670 letadel, uvádí na svém webu. V areálu zaniklého závodu Let Kunovice firma vyrábí dvoumístná letadla SportCruiser a PS-28 Cruiser. Jediným akcionářem firmy je v Bratislavě sídlící společnost Assets Management. Podle návrhu na zahájení insolvenčního řízení má Czech Sport Aircraft dva zaměstnance. Dalších 14 lidí pro podnik pracovalo na dohodu o provedení práce, činný byl ale jen jeden z nich.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Havlíček chce na dopravu pro příští rok 129 miliard. Babiš a Schillerová…

11.08.2020 14:50 Aktualizováno Správa železnic, Ředitelství silnic a dálnic a další dopravní infrastruktura by příští rok ze…

Pompeo v Česku. Babiš chce jednat hlavně o obchodu a boji s koronavirem

11.08.2020 13:34 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za prioritu svého středečního jednání s americkým ministrem…

Banky koncem července schválily 352 tisíc žádostí o odklad splátek

11.08.2020 13:05 Banky ke konci července přijaly 393.000 žádostí o odklad splátek úvěrů, schválily jich 352.000.…

ČEZ stále nevylučuje, že přihlásí do tendru pro aukci kmitočtů 5G

11.08.2020 12:58 Energetická společnost ČEZ stále nevylučuje, že se přihlásí do výběrového řízení, ve kterém Český…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama