Výroční zpráva MMR: Objem veřejných zakázek loni stoupl na 666 miliard korun

Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,2 procenta na 666 miliard korun. Její podíl na HDP meziročně klesl o 0,1 procentního bodu na 11,8 procenta. Vyplývá to z výroční zprávy ministerstva pro místní rozvoj (MMR), kterou v pondělí projedná vláda. Podle MMR byl meziroční nárůst způsoben zejména dobrou makroekonomickou situací.

ministerstva
doporučujeme

Podíl objemu zakázek financovaných převážně ze zdrojů z veřejných rozpočtů a státních fondů loni meziročně vzrostl o čtyři procentní body na 49 procent. U zakázek financovaných převážně z evropských fondů se zvýšil o devět procentních bodů na 28 procent. Naopak podíl objemu zakázek financovaných ze soukromých a jiných zdrojů zadavatele klesl o 14 procentních bodů na 23 procent.

"Vývoj trhu v letošním roce lze jen velmi hrubě odhadovat, a to vzhledem k zasažení České republiky epidemií koronaviru. Celkový výsledek bude velmi závislý na tom, jakou fiskální politiku bude vláda v této době aplikovat. Zatím lze předpokládat, že nedojde k výraznější redukci veřejných výdajů, což by směřovalo k zachování zhruba stejného rozsahu veřejných zakázek veřejných zadavatelů," uvádí MMR.

Rizikem je podle něj možnost výpadku produkčních kapacit na straně dodavatelů, zejména pokud by byli jejich zaměstnanci zasaženi nákazou, což by mohlo vést ke zpomalování zejména velkých investičních projektů.

"Z hlediska ukazatele podílu na HDP lze očekávat jeho nárůst, a to z důvodu předpokládaného poměrně výrazného ekonomického propadu. Jak budou reagovat sektoroví zadavatelé na ekonomické problémy je zatím nejasné, spíše však lze očekávat stagnaci nebo mírný pokles," uvedlo dále MMR.

Údaje byly vypočítány z dat dostupných k 30. březnu. Podle MMR lze proto očekávat, že budou ještě upřesněny v návaznosti na dostupnost přesnějších údajů například o hospodaření zdravotních pojišťoven nebo hospodaření akciových společností a státních podniků, které spadají do kategorie veřejných zadavatelů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vlakem do ČR jezdí nejvíc Slováci, CzechTourism chce přilákat Rakušany

15.07.2020 17:12 Vlak k cestě do České republiky ze sousedních zemí využívají nejčastěji Slováci, po železnici jich…

Zájem Čechů o nebankovní půjčky na jaře klesl o desítky procent

15.07.2020 17:06 Zájem Čechů o půjčky v době karantény výrazně klesl o desítky procent, lidé se chovali zodpovědně.…

Povinné kvóty pro české potraviny? O návrh se začala zajímat Evropská…

15.07.2020 16:08 O povinné podíly českých potravin na pultech řetězců se začala zajímat Evropská komise. Dnes to…

Pracující lidé platí druhým dovolenou a zevlování, říká ekonom. Programy…

15.07.2020 14:12 Aktualizováno Úřad práce eviduje 3,6 procent nezaměstnaných, ale reálná čísla dostupných lidí na trhu jsou podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama