Vyšší ceny pro cizince, postižené nechceme. ČOI odhalila nárůst diskriminace

Česká obchodní inspekce (ČOI) během loňského roku zjistila 22 případů podezření na diskriminační jednání, což je o devět případů více než v roce 2018. Nejčastěji se jednalo o diskriminaci v restauracích, kdy česky hovořící spotřebitelé byli zvýhodněni oproti spotřebitelům, kteří komunikovali cizí řečí.

Přidejte svůj názor

Zdravotně postižení, ilustrační foto
doporučujeme

"Kvůli diskriminačnímu jednání uložila loni ČOI pravomocně 13 pokut v celkové výši 335.000 korun," sdělil mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Inspekce v loňském roce uskutečnila 540 kontrol, podezření na některou z forem diskriminace tak představuje 4,1 procenta. "Vedle prověřování, zda nedochází ze strany prodávajících k některé z forem diskriminace spotřebitelů, bylo součástí kontrol rovněž i ověřování plnění dalších povinností prodávajících. Porušení dalších právních předpisů bylo zjištěno v 233 případech, tj. 43,2 procenta," uvedl mluvčí.

Nejčastěji, ve 110 případech, zjistili inspektoři nedostatky v dodržování zásad poctivosti. V 82 případech prodávající neseznamovali spotřebitele s cenami nabízených výrobků nebo poskytovaných služeb. Porušení dalších ustanovení zákona o ochraně spotřebitele a jiných právních předpisů bylo zjištěno v menší míře, dodal mluvčí.

V diskriminačním jednání vedle případů účtování vyšších cen cizincům byly například zaznamenány případy, kdy realitní makléřka odmítla pronájem bytu cizinci, handicapované spotřebitelce na invalidním vozíku nebyl umožněn vstup do provozovny nebo kdy restaurace neakceptovala přítomnost dětí do osmi let.

"Vzhledem k této skutečnosti bude problematice diskriminace spotřebitele věnována ze strany České obchodní inspekce zvýšená pozornost i v roce 2020," uzavřel ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Doba uhelná má v ČR skončit. Komise stanoví postup útlumu těžby uhlí

05.06.2020 16:20 Uhelná komise do konce letošního roku stanoví postup útlumu těžby uhlí. Řekl to dnes po jejím…

"Uhlí patří pod zem." Ekologičtí aktivisté demonstrovali před elektrárnou…

05.06.2020 15:59 Před elektrárnou Prunéřov II na Chomutovsku se dnes sešli aktivisté, kteří žádají co nejrychlejší…

Záchrana Smartwings? Firma požádá stát o půjčku nebo garanci za 900 milionů

05.06.2020 15:56 Letecká skupina Smartwings požádá stát o půjčku ve výši 900 milionů korun. Další zhruba miliardu…

Elektrárna Prunéřov I. ukončí provoz k 30. červnu. Co bude se zaměstnanci?

05.06.2020 14:08 Hnědouhelná Elektrárna Prunéřov I. na Chomutovaku ukončí provoz k 30. červnu, postavená byla před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy