Vznikl seznam energetických šmejdů. Stojí za ním pokutovaná firma

Společnost Centrální výběrová řízení (CVŘ), která funguje jako zprostředkovatel nabídek energií, založila seznam obchodních zástupců, jež označuje za podvodníky. ČTK to řekl předseda představenstva a jeden z akcionářů firmy Vlastimil Zimák. CVŘ loni dostala pokutu 900.000 korun od České obchodní inspekce (ČOI) za nekalé obchodní praktiky. Firma s pokutou nesouhlasí, dosud ji nezaplatila.

Energetika, ilustrační fotografie

Cílem aktuální iniciativy je podle Zimáka upozornit veřejnost, ale zejména ostatní obchodníky a zprostředkovatele na fyzické a právnické osoby, které porušily zákon a interní pravidla společnosti při domovním prodeji. Firma podle něj ročně spolupracuje se stovkami obchodních zástupců. Zimák tvrdí, že v případě prohřešků s nimi společnost okamžitě ukončuje spolupráci. "Na našich webových stránkách od ledna zveřejňujeme jejich jméno, IČO, region působení, prohřešek a trest," uvedl.

Na webu seznamsmejdu.cz jsou zveřejněny také fotografie údajných podvodníků a jejich aktuální působiště. Mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) Tomáš Paták ČTK řekl, že úřad se nemůže vyjádřit ke konkrétnímu případu, který nemá prostudovaný. Velmi pravděpodobně podle něj ale neexistuje dostatečný právní důvod pro zákonnost toho, aby firma osobní údaje takovým způsobem zpracovala.

"Obecně problematické je vedení takzvaných blacklistů. Zpravidla bývají přípustné pro vnitřní potřebu správce, který byl protiprávním jednáním určitých fyzických osob přímo postižen. Ovšem sdílení blacklistů již je mimo tento rámec a pro jejich zveřejňování zpravidla právní důvod chybí," dodal.

Zimák tvrdí, že firma údaje zveřejnit může. "Máme na to zpracovanou právní analýzu. U lidí, kteří s námi spolupracovali, máme smlouvu, ve které je napsáno, že nám dávají souhlas s používáním jejich osobních údajů včetně fotky," řekl ČTK Zimák. U lidí, které firmě do seznamu poskytli další účastníci trhu, chtěla podle něj firma doložit to samé.

Iniciativa vznikla po jednání se Svazem obchodu a cestovního ruchu o potřebě lepší ochrany spotřebitelů na energetickém trhu. "Nikdo dosud neměl odvahu ukázat na konkrétní lidi, kteří zvoní u domovních dveří a porušují nejen platné zákony, ale také etické kodexy a nařízení firem, pro které pracují,“ uvedl prezident svazu Tomáš Prouza. "Počítám s tím, že kolem této aktivity vznikne větší diskuse, nicméně věřím, že ve svém důsledku pomůže celému trhu," dodal.

Mluvčí ČOI Jiří Fröhlich ČTK řekl, že loňskou pokutu firma Centrální výběrová řízení ve lhůtě 30 dní neuhradila. "Protože jde o pohledávku vůči státu, bude tato pohledávka v brzké době předána celní správě k vymáhání," uvedl. Pokutu podle něj dostala společnost mimo jiné za to, že zástupkyně firmy tvrdila spotřebiteli, že se jedná o státní instituci, ačkoliv se o státní instituci nejedná. CVŘ inspekce prověřuje i nadále, na firmu poukazují i někteří dodavatelé. "Jméno tohoto zprostředkovatele se opakovaně objevuje ve stížnostech našich zákazníků," uvedl mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

"S pokutou nesouhlasíme. Podali jsme na ČOI správní žalobu o které teď bude rozhodovat příslušný soud. Pevně věříme, že rozhodne v náš prospěch, a to zejména s ohledem na několik účelových a nesprávných tvrzeni ze strany ČOI," reaguje na pokutu Zimák.

Čechy táhne pivo a melouny. Tropické teploty přiměly lidi k větším nákupům…

18.06.2021 16:51 Tropické teploty, které momentálně v České republice panují, podle potravinářských řetězců přiměly…

Do dozorčí rady ČEZ míří bývalý ministr dopravy Dan Ťok

18.06.2021 14:27 Do dozorčí rady energetické společnosti ČEZ míří bývalý ministr dopravy Dan Ťok. Upozornil na to…

Vznikl Brno Space Cluster: První klastr v Česku orientovaný na komerční…

17.06.2021 15:07 Vesmírný průmysl je v České republice spojený hlavně s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Trendem…

Podnikatelé chtějí po státu 12 miliard odškodnění za protiepidemická…

17.06.2021 09:07 Podnikatelé žádají od státu přes 12 miliard korun jako odškodnění za vládní omezení podnikání kvůli…

Část české ekonomiky se v 1. čtvrtletí začala zotavovat, ukazuje analýza

16.06.2021 11:43 V letošním prvním čtvrtletí se již část české ekonomiky, především průmysl a na něj navázaný…

Průměrná sazba hypoték se vrátila nad dvě procenta

16.06.2021 10:19 Průměrná úroková sazba hypoték v květnu stoupla na 2,06 procenta z dubnových 1,98 procenta. Sazba…

Firmy se během krize přeorientovaly na okolní země, teď plánují expanzi

15.06.2021 11:26 České malé a střední podniky se během pandemie koronaviru ve vývozu přeorientovaly na okolní země,…

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Související:

Právě se děje