Wagenknecht žádá prověření úvěrů pro Agrofert v Německu a Rakousku

Senátor Lukáš Wagenknecht (za Piráty) vyzval centrální banky v Rakousku a Německu, aby prověřily úvěry poskytované tamními bankami holdingu Agrofert. Chce zjistit, jaké informace holding, který premiér Andrej Babiš (ANO) v roce 2017 vložil do svěřenského fondu, uváděl o svém majiteli.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Wagenknecht, Lukáš
doporučujeme

"Pokud by se zjistilo, že holding pana premiéra v jednotlivých zemích dodává bankám nesprávné či rozporuplné informace či doklady ohledně toho, kdo je skutečným majitelem holdingu, nebo že banky tyto informace dodané holdingem neprověřují, a jsou-li nesprávné, nepožadují nápravu, měly by národní dozorové orgány vzhledem k těmto bankám okamžitě zahájit konkrétní kroky podle předpisů proti praní peněz," míní Lukáš Wagenknecht.

"Pokud by bylo zjištěno porušování pravidel proti legalizaci výnosů z trestné činnosti ve vztahu k manipulaci informací o skutečných majitelích, měly by banky a příslušné dozorové orgány v jednotlivých zemích okamžitě začít jednat," řekl senátor pro server neovlivni.cz. Podle Wagenknechta by banky v takovém případě měly úvěry Agrofertu zmrazit.

Wagenknecht také upozornil, že ve slovenském registru partnerů veřejného sektoru je jako ovládající osoba Agrofertu a konečný uživatel výhod uveden Babiš. V Česku holding i premiér tvrdí, že Babiš nemá na fungování společnosti vliv.

Wagenknecht opakovaně vystupuje proti Babišovi, kvůli holdingu Agrofert tvrdí, že je premiér ve střetu zájmů. V minulosti podal za Piráty žalobu k Soudnímu dvoru EU, ve které navrhuje, aby soud konstatoval nečinnost Evropské rady v otázce Babišova údajného střetu zájmů. V listopadu společně s pirátskými analytiky podal trestní oznámení kvůli tomu, že české úřady dál vyplácejí dotace holdingu Agrofert i přes podezření, že je Babiš ve střetu zájmů. Věc nyní prověřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu.

Senátor měl v minulosti s Babišem spory, ještě když působil jako jeho náměstek na ministerstvu financí. Babiš Wagenknechta dlouhodobě kritizuje, několikrát ho označil za udavače.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový mobilní operátor v ČR? Vláda by mohla v pondělí jednat o aukci

25.01.2020 17:00 Vláda by na pondělním zasedání mohla podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla…

Nový e-shop pro dálniční známky? Programátoři jedou naplno, hotovo má být…

25.01.2020 12:14 Práce na novém IT systému k elektronickým dálničním známkám, kterých se v rámci veřejného…

Agentura Fitch potvrdila rating ČR. Jak si letos povede ekonomika?

25.01.2020 08:01 Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České…

Letecké spoje do Číny fungují beze změn, prodejci nabízejí storna

24.01.2020 16:20 Letečtí dopravci a prodejci letenek začali kvůli výskytu koronaviru v Číně nabízet bezplatné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama