Zahraniční obchod Česka v březnu skončil v přebytku 18,5 miliardy

Zahraniční obchod Česka skončil v březnu v přebytku 18,5 miliardy korun. Před rokem, kdy vláda zavedla první opatření proti šíření koronaviru, byla bilance vyrovnaná, meziroční rozdíl tedy činil 18,5 miliardy. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj letošní březnový výsledek obchodování Česka s cizinou kladně ovlivnil vysoký nárůst vývozu aut.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Vývoz a dovoz se v březnu zvýšil v meziročním i meziměsíčním srovnání a podle statistiků dosáhl nejvyšší hodnoty ve sledovaném třetím měsíci. Meziročně vzrostl vývoz o 29,2 procenta na 374,1 miliardy Kč a dovoz o 22,8 procenta na 355,6 miliardy. Proti únoru byl vývoz po sezonním očištění vyšší o sedm procent a dovoz o 7,1 procenta.

"Březnový vývoz i dovoz zboží dosáhly historicky nejvyšší hodnoty ve sledovaném měsíci. Rekordní byl i jejich meziroční růst, který byl ale ovlivněn nízkou srovnávací základnou loňského března, kdy byla přijata první protipandemická opatření," uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Miluše Kavěnová a doplnila, že na meziročním růstu vývozu i dovozu mělo hlavní podíl obchodování s auty a jejich díly.

Vývoz aut se meziročně zvýšil o 37,4 miliardy Kč, což přispělo k nárůstu přebytku obchodování s motorovými vozidly o 20,9 miliardy korun. Vedle toho proti loňskému březnu vzrostlo podle ČSÚ aktivum bilance strojů a zařízení o 2,4 miliardy Kč a kovodělných výrobků o 1,5 miliardy Kč.

Naopak negativně se na celkovém saldu zahraničního obchodu podepsal o 3,7 miliardy větší deficit bilance s ropou a zemním plynem, důvodem bylo jejich zdražení na světových trzích a vyšší množství dovezeného plynu. O 3,5 miliardy se pak prohloubilo pasivum bilance základních kovů a o 2,6 miliardy i u základních farmaceutických výrobků.

Obchod Česka se státy EU vykázal v březnu přebytek 75,6 miliardy korun, který byl meziročně vyšší o 35,2 miliardy. Největší meziroční přírůstek aktiva byl zaznamenán v obchodě s Německem, kde přebytek stoupl o 12,2 miliardy Kč, s Francií se zvýšil o 5,2 miliardy a s Rakouskem o 3,4 miliardy.

Schodek zahraničního obchodu se zbožím s mimounijními státy se meziročně prohloubil o 16,2 miliardy korun na 54,9 miliardy Kč. Podle statistiků se zvětšil především deficit obchodu s Čínou o 14 miliard Kč a s Japonskem o 1,8 miliardy Kč. Přechodem z aktiva do pasiva se o 2,3 miliardy Kč zhoršila bilance obchodování s Ruskem.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Příjem žádostí z COVID Nepokryté náklady za duben a květen MPO začne 28.…

11.06.2021 20:21 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes zveřejnilo druhou výzvu programu COVID Nepokryté náklady…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama