Zájem o LNG v Česku roste, Stát poskytne na výstavbu stanic 50 milionů

Stát poskytne na výstavbu plnicích stanic na zkapalněný zemní plyn (LNG) dalších 50 milionů korun z evropských fondů. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. V následujících letech by v Česku měly vzniknout zhruba dvě desítky stanic, loni stát na jejich výstavbu vyhradil z evropských peněz 100 milionů korun. V současnosti v ČR funguje jediná veřejná stanice.

Přidejte svůj názor

Vladimír Kremlík
doporučujeme

"Zájem o tuto problematiku předčil naše očekávání, proto jsme se rozhodli vyhlásit ještě jednu výzvu v rámci Operačního programu Doprava (OPD)," uvedl ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO).

Loni dostali peníze na výstavbu stanic na LNG dva žadatelé, kteří by na českém území měli do roku 2022 postavit 13 plnicích stanic. Letošní dotaci ministerstvo vymezilo pro podniky, které jsou aktivní v obchodu s plynem či pohonnými hmotami.

Vláda v roce 2015 schválila tzv. Národní akční plán čisté mobility, který počítá s pěti plnicími stanicemi na LNG do roku 2025. "S přispěním dotačního programu bude tento cíl nejen dosažen, ale i překročen," podotkl Kremlík.

Zkapalněný zemní plyn je podle odborníků vhodný zejména pro kamiony, v Česku však jeho využívání brzdí nedostatečná infrastruktura. Nyní mohou motoristé využívat jen jednu veřejnou plnicí stanici na LNG, která je v Lounech. Další byla ve zkušebním provozu letos otevřena například v Hustopečích u Brna, není však zatím veřejná.

Vedle stanic na LNG ministerstvo v minulosti vyčlenilo dotace i na podporu dalších alternativních paliv, například stanice na vodík nebo stlačený zemní plyn (CNG). Tento program má v rámci OPD v programovém období 2014 až 2020 stát 1,2 miliardy korun.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Státní dluh stoupl o desítky miliard, na každého Čecha připadá 158 tisíc

18.10.2019 15:49 Státní dluh letos ke konci září stoupl o 63,2 miliardy na 1,685 bilionu korun. Informovalo o tom…

Česko vyhrálo mezinárodní spor. Verdikt v kauze Viktoriagruppe platí

18.10.2019 13:41 Ministerstvo financí uspělo v mezinárodním sporu s insolvenčním správcem zkrachovalé společnosti…

Letiště Praha během léta praskalo ve švech. Kolik cestujících odbavilo?

17.10.2019 11:49 Letiště Praha odbavilo během letní sezóny 5,81 milionu cestujících, což je o šest procent více než…

Škoda Auto bude lacinou značkou? Odbory ztrhaly strategii Volkswagenu

17.10.2019 10:00 Odbory automobilky Škoda Auto kritizují chystanou strategii koncernu Volkswagen, který podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama