Zájem o LNG v Česku roste, Stát poskytne na výstavbu stanic 50 milionů

Stát poskytne na výstavbu plnicích stanic na zkapalněný zemní plyn (LNG) dalších 50 milionů korun z evropských fondů. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. V následujících letech by v Česku měly vzniknout zhruba dvě desítky stanic, loni stát na jejich výstavbu vyhradil z evropských peněz 100 milionů korun. V současnosti v ČR funguje jediná veřejná stanice.

Přidejte svůj názor

Vladimír Kremlík
doporučujeme

"Zájem o tuto problematiku předčil naše očekávání, proto jsme se rozhodli vyhlásit ještě jednu výzvu v rámci Operačního programu Doprava (OPD)," uvedl ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO).

Loni dostali peníze na výstavbu stanic na LNG dva žadatelé, kteří by na českém území měli do roku 2022 postavit 13 plnicích stanic. Letošní dotaci ministerstvo vymezilo pro podniky, které jsou aktivní v obchodu s plynem či pohonnými hmotami.

Vláda v roce 2015 schválila tzv. Národní akční plán čisté mobility, který počítá s pěti plnicími stanicemi na LNG do roku 2025. "S přispěním dotačního programu bude tento cíl nejen dosažen, ale i překročen," podotkl Kremlík.

Zkapalněný zemní plyn je podle odborníků vhodný zejména pro kamiony, v Česku však jeho využívání brzdí nedostatečná infrastruktura. Nyní mohou motoristé využívat jen jednu veřejnou plnicí stanici na LNG, která je v Lounech. Další byla ve zkušebním provozu letos otevřena například v Hustopečích u Brna, není však zatím veřejná.

Vedle stanic na LNG ministerstvo v minulosti vyčlenilo dotace i na podporu dalších alternativních paliv, například stanice na vodík nebo stlačený zemní plyn (CNG). Tento program má v rámci OPD v programovém období 2014 až 2020 stát 1,2 miliardy korun.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Daňové přiznání: Termín pro odevzdání se kvapem blíží. Kdy hrozí sankce?

17.02.2020 16:19 Lidé a firmy zatím odevzdali 152.427 daňových přiznání za loňský rok. Z toho fyzické osoby podali…

Mladá fronta je v úpadku, rozhodl soud. Vydavatelství mluví o šikaně

17.02.2020 15:36 Vydavatelství Mladá fronta a. s. je v úpadku. Věřitelé by měli pohledávky přihlásit do dvou měsíců,…

Exekuce: Češi spadnou do nových dluhových pastí? Rozhodnutí vlády vyvolalo…

17.02.2020 12:06 Aktualizováno Částka, kterou exekutor nesmí strhnout dlužníkovi z jeho mzdy, se zvýší. Lidem v exekuci nebo v…

Státní dluh loni stoupl na 1,640 bilionu. Vedeme si skvěle, hodnotí…

14.02.2020 16:28 Státní dluh loni stoupl o 18,2 miliardy korun na 1,640 bilionu korun. Za mírným nárůstem státního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama