Zákaz vývozu respirátorů z ČR ohrozí výrobu, tvrdí firma Moldex

Zákaz vývozu respirátorů do zahraničí může podle společnosti Moldex z Ústí nad Orlicí ohrozit dodávky potřebné pro průmysl a zdravotnictví. Podnik při výrobě spolupracuje s německou centrálou, uvedl podnik v tiskové zprávě. Firmy nesmějí vyvážet respirátory ode dneška, kvůli možnému šíření koronaviru o tom rozhodlo ministerstvo zdravotnictví. Pro dalšího výrobce, společnost Batist Medical z Červeného Kostelce na Náchodsku zákaz vývozu neznamená žádnou změnu, respirátory dodává jen do tuzemských zařízení.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

"Nabádáme všechny zúčastněné strany ke konstruktivnímu řešení aktuální situace. Pro další součinnost jsme plně k dispozici," řekl Martin Trojan z Moldexu. Podnik nabídl České republice pravidelnou dodávku respirátorů v počtu 10.000 kusů týdně za ceny pro letošní rok před vypuknutím nákazy.

Kdyby platil zákaz vývozu, zkomplikuje se podle něj výroba. Dodávky zajišťuje německý závod ve městě Walddorfhäslach poblíž Stuttgartu a závod v Ústí nad Orlicí. Výrobní závody jsou propojené a jeden závisí na druhém. V Ústí nad Orlicí pracovníci kompletují polotovary z Německa. Zásah státu do logistiky by znemožnil hladký průběh výroby, ve výsledku i ohrožení dostupnosti pro průmysl i zdravotnictví, uvedla firma.

"Moldex vyrábí v Evropě všechny respirátory FFP a rovněž komponenty, které jsou zapotřebí pro výrobu respirátorů. Nejsme proto závislí na dodávkách z Asie, což je pro tento trh neobvyklé. Specifikem evropského trhu respirátorů je, že přibližně 70 procent výrobků používaných v Evropě pochází z Asie," řekl Trojan.

Podle ředitele firmy Vladimíra Peleje se od začátku epidemie koronaviru v Číně díky enormnímu úsilí všech zaměstnanců firmy podařilo navýšit výrobu zhruba o 30 procent. "Jako okamžité opatření jsme zavedli mimořádné směny, což je ale nutno spatřovat jako opatření krátkodobé. Z pohledu dlouhodobého pracujeme intenzivně na náboru nových zaměstnanců," uvedl pro ČTK Pelej. Kapacita výroby ale má své meze, i když ji firma upravila hlavně pro produkci masek FFP. Moldex vyrábí respirátory zejména pro využití v průmyslu, nyní se snaží zajistit dodávky do zdravotnických zařízení a lékáren.

Ministerstvo zdravotnictví kvůli novému koronaviru zakázalo od středy vývoz respirátorů třídy FFP3 mimo Česko a jejich prodej všem mimo zdravotnická a sociální zařízení, orgány ochrany veřejného zdraví, složky integrovaného záchranného systému a další orgány státní správy.

Batist Medical z Červeného Kostelce na Náchodsku je tradiční výrobce operačních roušek a respirátory od dodavatelů zařadil do nabídky na základě urgentních požadavků nemocnic až letos. "Respirátory jsme do zahraničí nevyváželi, v tomto období upřednostňujeme Českou republiku. Stále je nedostatek respirátorů, proto zabezpečujeme, to co je nutné, a to jsou zdravotnická zařízení a nemocnice. Běžně je tedy nevyvážíme a neprodáváme," řekla dnes ČTK Martina Piskorová z Batist Medical.

Moldex se zaměřuje na ochranu proti hluku, prachu, mlze, kouři, plynům a výparům. Vyrábí chrániče sluchu, respirátory a masky. Vlastní ji společnosti Moldex z USA, Martin Skov se sídlem v Německu a Moldex/Metric ze Švýcarska.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V první výzvě programu COVID III banky dají úvěry až 167 miliard

29.05.2020 18:14 Záruční program pro živnostníky a firmy zasažené v souvislosti s koronavirem COVID III by měl…

Česko čeká vlna zdražování. Nepůjde jen o potraviny

29.05.2020 17:05 Aktualizováno Česko se může v následujících měsících potýkat se zdražováním potravin, elektroniky, ale i…

Češi ve velkém nakupují stany pro tři i jídlo na cesty

29.05.2020 17:02 Češi ve velkém podle prodejců kupují kempingové vybavení. Značný zájem je o rodinné stany pro tři…

T-Mobile by měl snížit velkoobchodní cenu dat, tvrdí ČTÚ. Rozhodne ÚOHS

29.05.2020 16:01 Operátor T-Mobile by měl snížit velkoobchodní cenu za mobilní data pro virtuální operátory. Ta již…

Související:

Právě se děje

Další zprávy