Zaměstnanci skončí na bagetách? Stravenkový paušál ohrozí závodní stravování

Zavedení stravenkového paušálu by podle většiny zaměstnavatelů snížilo návštěvnost závodních jídelen a obecně chození na obědy. Lidé podle nich nebudou nedaněné peníze využívat k zakoupení jídla. Informace vyplývají z průzkumu společnosti PPM Factum pro Svaz průmyslu a dopravy ČR a Unii zaměstnavatelských svazů ČR mezi 333 tuzemskými firmami.

jídlo
doporučujeme

O snížení návštěvnosti závodních jídelen po zavedení stravenkového paušálu je podle průzkumu přesvědčeno 73 procent zaměstnavatelů poskytujících příspěvek. Podle 65 procent firem, které zaměstnancům dávají stravenky, budou lidé v případě paušálu méně chodit na obědy. "Obávám se, že by paušál mohl zavedený systém stravování v jídelnách ohrožovat," uvedl senior HR manažer společnosti Amazon Michal Šebo.

Podle Vladimíra Staňka, generálního ředitele společnosti Aramark, která provozuje síť závodního stravování, tlak na zavedení stravenkového paušálu může způsobit, že firmy nebudou schopné nebo ochotné dále podporovat závodní stravování. "V řadě případů to bude znamenat, že například o víkendech nebo při nočních směnách budou zaměstnanci odkázáni jen na donesené jídlo nebo nějakou balenou bagetu z automatu," řekl Staněk.

Společnosti nejsou ani přesvědčeny o úspoře za administrativu, 91 procent z nich si myslí, že bude malá nebo žádná.

Podle tematicky obdobného průzkum z konce ledna je pro zavedení stravenkového paušálu 54 procent Čechů. Zhruba třetina ho odmítá. Mezi způsoby podpory stravování, které lidé preferují, má ale stravenkový paušál menší podporu než v součtu papírové stravenky a stravenkové karty, ukázal průzkum společnosti Median pro Český rozhlas.

Na zavedení nedaněného stravenkového paušálu pro zaměstnance se v polovině ledna dohodla vládní koalice. Daňové zvýhodnění paušálu by mělo zůstat stejné jako u stravenek, v případě stokorunové stravenky by tak zaměstnanci měli mít 55 korun za každý odpracovaný den. Změna má být součástí daňového balíčku, který by měl platit od roku 2021. Odbory se obávají, že zaměstnavatelé budou peníze určené na stravenkový paušál zneužívat. Plán naopak podporují provozovatelé hotelů, restaurací a také někteří podnikatelé, kteří nyní část hodnoty stravenek odvádějí stravenkovým firmám.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu zlevnily

13.08.2020 08:24 Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu zlevnily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95…

Testy na covid-19 musí zlevnit. Výsledek by měl být do 24 hodin, žádají…

12.08.2020 14:15 Aktualizováno Testy na covid-19 se musejí podle Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK) zlevnit. Jejich cena by se…

Návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti se vrací poslancům, Senát chce…

12.08.2020 14:07 Aktualizováno Vládní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti se vrací ze Senátu do Sněmovny. Senát v něm chce…

Pompeo se setkal se zástupci technologických firem

12.08.2020 11:11 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo se dnes dopoledne setkal se zástupci pěti českých a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama