Zaměstnanci skončí na bagetách? Stravenkový paušál ohrozí závodní stravování

Zavedení stravenkového paušálu by podle většiny zaměstnavatelů snížilo návštěvnost závodních jídelen a obecně chození na obědy. Lidé podle nich nebudou nedaněné peníze využívat k zakoupení jídla. Informace vyplývají z průzkumu společnosti PPM Factum pro Svaz průmyslu a dopravy ČR a Unii zaměstnavatelských svazů ČR mezi 333 tuzemskými firmami.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

jídlo
doporučujeme

O snížení návštěvnosti závodních jídelen po zavedení stravenkového paušálu je podle průzkumu přesvědčeno 73 procent zaměstnavatelů poskytujících příspěvek. Podle 65 procent firem, které zaměstnancům dávají stravenky, budou lidé v případě paušálu méně chodit na obědy. "Obávám se, že by paušál mohl zavedený systém stravování v jídelnách ohrožovat," uvedl senior HR manažer společnosti Amazon Michal Šebo.

Podle Vladimíra Staňka, generálního ředitele společnosti Aramark, která provozuje síť závodního stravování, tlak na zavedení stravenkového paušálu může způsobit, že firmy nebudou schopné nebo ochotné dále podporovat závodní stravování. "V řadě případů to bude znamenat, že například o víkendech nebo při nočních směnách budou zaměstnanci odkázáni jen na donesené jídlo nebo nějakou balenou bagetu z automatu," řekl Staněk.

Společnosti nejsou ani přesvědčeny o úspoře za administrativu, 91 procent z nich si myslí, že bude malá nebo žádná.

Podle tematicky obdobného průzkum z konce ledna je pro zavedení stravenkového paušálu 54 procent Čechů. Zhruba třetina ho odmítá. Mezi způsoby podpory stravování, které lidé preferují, má ale stravenkový paušál menší podporu než v součtu papírové stravenky a stravenkové karty, ukázal průzkum společnosti Median pro Český rozhlas.

Na zavedení nedaněného stravenkového paušálu pro zaměstnance se v polovině ledna dohodla vládní koalice. Daňové zvýhodnění paušálu by mělo zůstat stejné jako u stravenek, v případě stokorunové stravenky by tak zaměstnanci měli mít 55 korun za každý odpracovaný den. Změna má být součástí daňového balíčku, který by měl platit od roku 2021. Odbory se obávají, že zaměstnavatelé budou peníze určené na stravenkový paušál zneužívat. Plán naopak podporují provozovatelé hotelů, restaurací a také někteří podnikatelé, kteří nyní část hodnoty stravenek odvádějí stravenkovým firmám.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proklínané reklamy. Kde Čechům vadí nejvíc? Průzkum hovoří jasně

19.02.2020 13:21 Čechům nejvíce vadí stejně jako v minulých letech reklama v komerčních televizích, obtěžující je až…

Pošta chce přestěhovat 400 poboček na vhodnější místa

19.02.2020 10:52 Česká pošta plánuje přesunout zhruba 400 z 3200 svých poboček na nová vhodnější místa. Chce je…

GFG Alliance chce do Liberty Ostrava investovat 19 miliard, ocel má…

19.02.2020 08:30 Společnost GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty chce v příštích deseti letech do své…

Kolik povinností má živnostník vůči státu? V zákonech je totální chaos

18.02.2020 17:52 Aktualizováno Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) chce snížit počet kontrol…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama