Zaorálek dostal kritický dopis. Pomoc vlády přišla příliš rychle, stěžují si malá nakladatelství

Malí nakladatelé sdružení do platformy Knihex píší znovu ministrovi kultury Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD) otevřený dopis. Nově vypsané dotační řízení na podporu literatury má podle nich příliš brzkou uzávěrku a malí nakladatelé se nevejdou do tradičních tematických okruhů. Druhé letošní grantové řízení na podporu vydávání knih je součástí záchranného balíčku pro kulturu v době koronaviru, který schválila vláda.

Přidejte svůj názor

Lubomír Zaorálek
doporučujeme

Grantové řízení ministerstvo kultury vyhlásilo 28. dubna a uzávěrka pro příjem žádostí je 18. května.

Zástupci českého knižního trhu počátkem dubna uvedli, že letos očekávají kvůli opatřením proti šíření koronaviru pokles obratu nejméně o 30 procent. Knižní trh podle nich ztratí až tři miliardy. Po vládě proto chtěli miliardu korun, která by měla oboru pomoci. Ministr kultury na to uvedl, že na malé nakladatele myslí v záchranném balíčku, který předložil vládě. Velcí nakladatelé podle něj mohou podporu čerpat z jiných vládních programů. Z miliardového záchranného balíčku pro subjekty nezávislé scény, jako jsou tanec, divadlo, hudba, výtvarné umění či malí nakladatelé, má jít celkem 440 milionů korun.

Vláda uspíšila harmonogram uvolňování opatření proti koronaviru a od 27. dubna se otevřela většina knihkupectví. Ta, která měla větší prodejní plochu, než povolila vláda, rozměr obchodu zmenšila páskami a prodávat už mohou také.

Platforma Knihex dnes v otevřeném dopise, který zaslala ČTK, uvedla, že nově vypsané dotační řízení nedostatečně reflektuje celospolečensky změněnou situaci. Záchrannou sítí podle nich propadne mnoho nakladatelství, nebo minimálně část jejich produkce. Uzávěrka žádostí je podle nich příliš brzy. "Nakladatelský provoz se plánuje na měsíce či spíše roky, většina z nás tedy nemá po ruce tři projekty, které bychom mohli rychle připravit a podat," uvedli.

Ještě více problematické jsou podle nich tradiční tematické okruhy. "Konkrétně chybí kategorie, do kterých by se vešel literární dokument, odborná literatura (mimo literární vědu), překladová dětská literatura anebo překladový komiks. Mnozí z nakladatelů, kteří vydávají zmíněné žánry, by po kvalitativní stránce bezesporu nárok měli. Jenže do současných mantinelů Vašeho grantu se nevejdou, a tudíž Vám propadávají," píše Knihex. Žádají ministra o úpravu výzvu na dotace, aby se do ní mohlo zapojit větší spektrum nakladatelů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zahrádky otevřely téměř dvě třetiny restaurací

23.05.2020 12:46 Možnost přivítat hosty na zahrádkách využilo podle společnosti Storyous, která dodává do restaurací…

Hotely se v pondělí naplno otevřou, čekají první hosty

23.05.2020 09:17 Tuzemské hotely, penziony, venkovní kempy a další ubytovací zařízení se mohou od pondělí po…

Dvě velké české cestovní kanceláře zrušily všechny prázdninové zájezdy

22.05.2020 21:01 Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované…

Budou se odpouštět odvody i větším firmám? Svazy podnikatelů to chtějí

22.05.2020 18:35 Podnikatelské svazy žádají prodloužení kurzarbeitového programu Antivirus nejméně do konce srpna a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy