Zaorálek dostal kritický dopis. Pomoc vlády přišla příliš rychle, stěžují si malá nakladatelství

Malí nakladatelé sdružení do platformy Knihex píší znovu ministrovi kultury Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD) otevřený dopis. Nově vypsané dotační řízení na podporu literatury má podle nich příliš brzkou uzávěrku a malí nakladatelé se nevejdou do tradičních tematických okruhů. Druhé letošní grantové řízení na podporu vydávání knih je součástí záchranného balíčku pro kulturu v době koronaviru, který schválila vláda.

Lubomír Zaorálek
doporučujeme

Grantové řízení ministerstvo kultury vyhlásilo 28. dubna a uzávěrka pro příjem žádostí je 18. května.

Zástupci českého knižního trhu počátkem dubna uvedli, že letos očekávají kvůli opatřením proti šíření koronaviru pokles obratu nejméně o 30 procent. Knižní trh podle nich ztratí až tři miliardy. Po vládě proto chtěli miliardu korun, která by měla oboru pomoci. Ministr kultury na to uvedl, že na malé nakladatele myslí v záchranném balíčku, který předložil vládě. Velcí nakladatelé podle něj mohou podporu čerpat z jiných vládních programů. Z miliardového záchranného balíčku pro subjekty nezávislé scény, jako jsou tanec, divadlo, hudba, výtvarné umění či malí nakladatelé, má jít celkem 440 milionů korun.

Vláda uspíšila harmonogram uvolňování opatření proti koronaviru a od 27. dubna se otevřela většina knihkupectví. Ta, která měla větší prodejní plochu, než povolila vláda, rozměr obchodu zmenšila páskami a prodávat už mohou také.

Platforma Knihex dnes v otevřeném dopise, který zaslala ČTK, uvedla, že nově vypsané dotační řízení nedostatečně reflektuje celospolečensky změněnou situaci. Záchrannou sítí podle nich propadne mnoho nakladatelství, nebo minimálně část jejich produkce. Uzávěrka žádostí je podle nich příliš brzy. "Nakladatelský provoz se plánuje na měsíce či spíše roky, většina z nás tedy nemá po ruce tři projekty, které bychom mohli rychle připravit a podat," uvedli.

Ještě více problematické jsou podle nich tradiční tematické okruhy. "Konkrétně chybí kategorie, do kterých by se vešel literární dokument, odborná literatura (mimo literární vědu), překladová dětská literatura anebo překladový komiks. Mnozí z nakladatelů, kteří vydávají zmíněné žánry, by po kvalitativní stránce bezesporu nárok měli. Jenže do současných mantinelů Vašeho grantu se nevejdou, a tudíž Vám propadávají," píše Knihex. Žádají ministra o úpravu výzvu na dotace, aby se do ní mohlo zapojit větší spektrum nakladatelů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Studie: Náklady na útlum těžby OKD do roku 2035 dosáhnou 14,5 miliardy

20.09.2020 10:46 Náklady na utlumení těžby v dolech společnosti OKD do roku 2035 dosáhnou zhruba 14,5 miliardy korun…

Prodejce džusů Relax loni zvýšil zisk, zajímavě se vyvíjí kategorie…

20.09.2020 10:14 Zisk prodejce nealkoholických nápojů Maspex Czech loni meziročně vzrostl o 45 procent na 131,7…

Stavebnictví letos klesne o tři procenta, odhadují ředitelé firem

20.09.2020 09:50 Stavebnictví v Česku letos meziročně klesne o tři procenta, příští rok o 1,5 procenta. Vyplývá to z…

ČNB patrně nezmění úrokové sazby. Může dojít na devizové intervence,…

20.09.2020 09:19 Bankovní rada České národní banky nechá na středečním zasedání úrokové sazby beze změny, shodují se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama