Zařazení na slovenský seznam rizikových zemí ovlivní ekonomiku, míní Prouza

Rozhodnutí Slovenska zařadit Českou republiku na seznam rizikových zemí bude mít závažné dopady na celou českou ekonomiku, řekl ČTK prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Liknavý postup české vlády podle něho ukazuje na to, že jarní oběti českých firem i jejich zaměstnanců byly vlastně zbytečné, protože je vláda nedokáže využít.

Slovensko i Česká republika jsou podle Prouzy stále úzce propojené. Zařazení Prahy na německý seznam tzv. červených regionů z hlediska rizika nákazy koronavirem bylo podle něj ranou hlavně pro cestovní ruch a některé průmyslové firmy. Slovenský krok ale negativně ovlivní celou českou ekonomiku, uvedl.

Vláda podle Prouzy trestuhodně plýtvá časem, který draze nakoupila při jarní vlně pandemie. "Základem celého současného problému je to, že vláda ignorovala doporučení odborníků v půlce srpna - kdyby navrhované opatření zavedla už tehdy, nebyli jsme dnes jednou z nejproblematičtějších zemí v Evropě," doplnil Prouza.

Pro ČR bylo loni Slovensko druhý největší exportní trh, čtvrtý největší obchodní partner a čtvrtý největší dovozní trh. Hodnota vývozu dlouhodobě převyšuje hodnotu dovozu. Podle portálu businessinfo.cz podíl Slovenska na celkovém zahraničním obchodu ČR činil v loňském roce 6,1 procenta, podíl na celkovém českém vývozu 7,6 procenta a podíl na celkovém českém dovozu 4,4 procenta. ČR na Slovensko loni vyvezla nejvíce části a příslušenství motorových vozidel a osobních automobilů. Části a příslušenství motorových vozidel byly nejsilnější i v dovozech, na druhém místě se jednalo o ropné, lehké a minerální oleje.

Slovenský ústřední krizový štáb dnes rozhodl, že ČR od pátku zařadí na seznam rizikových zemí. Cestovat bude možné jen s negativním testem na covid-19, který nesmí být starší 72 hodin, nebo dodržení pětidenní karantény a následné podstoupení testu na Slovensku.

Povinnost předložit výsledek testu či nastoupit do karantény by se neměla vztahovat na pendlery do vzdálenosti 30 kilometrů od nejbližšího hraničního přechodu, dále na studenty, pedagogy, výzkumníky, zdravotníky, zemědělce, pracovníky v sociální oblasti či v takzvané kritické infrastruktuře a ani na některé sportovce a umělce.

Související

Tomáš Prouza, zakladatel webu penize.cz

Zaměstnavatelé plánují omezit zaměstnanecké benefity, hlavně ty méně rozšířené

V reakci na konsolidační balíček dvě pětiny zaměstnavatelů sníží výši poskytovaných zaměstnaneckých benefitů nebo omezí jejich počet. Omezovat se budou hlavně víceúčelové programy a méně rozšířené benefity, jako jsou finanční příspěvky při výročích, odchodu do důchodu nebo svatbě, ale i různé vzdělávací programy. Vyplývá to ze šetření, které mezi podniky napříč obory a regiony realizovala Hospodářská komora. Ta má také obavu, aby omezováním benefitů v podnicích nebyl ohrožen rozvoj tzv. zdravotních benefitů, které díky své preventivní funkci dosud přispívaly ke snižování nákladů zdravotního systému.

Více souvisejících

Tomáš Prouza (ekonom) Ekonomika Slovensko

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hackeři propašovali na web ČTK smyšlenou zprávu o atentátu na Pellegriniho

Zpravodajský web České noviny, který provozuje tisková agentura ČTK, se v úterý stal terčem hackerského útoku. Na stránkách se objevily smyšlené texty o údajném atentátu na nově zvoleného slovenského prezidenta Petera Pellegriniho. Případem se zabývají příslušné úřady.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy