Zařazení na slovenský seznam rizikových zemí ovlivní ekonomiku, míní Prouza

Rozhodnutí Slovenska zařadit Českou republiku na seznam rizikových zemí bude mít závažné dopady na celou českou ekonomiku, řekl ČTK prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Liknavý postup české vlády podle něho ukazuje na to, že jarní oběti českých firem i jejich zaměstnanců byly vlastně zbytečné, protože je vláda nedokáže využít.

Tomáš Prouza
doporučujeme

Slovensko i Česká republika jsou podle Prouzy stále úzce propojené. Zařazení Prahy na německý seznam tzv. červených regionů z hlediska rizika nákazy koronavirem bylo podle něj ranou hlavně pro cestovní ruch a některé průmyslové firmy. Slovenský krok ale negativně ovlivní celou českou ekonomiku, uvedl.

Vláda podle Prouzy trestuhodně plýtvá časem, který draze nakoupila při jarní vlně pandemie. "Základem celého současného problému je to, že vláda ignorovala doporučení odborníků v půlce srpna - kdyby navrhované opatření zavedla už tehdy, nebyli jsme dnes jednou z nejproblematičtějších zemí v Evropě," doplnil Prouza.

Pro ČR bylo loni Slovensko druhý největší exportní trh, čtvrtý největší obchodní partner a čtvrtý největší dovozní trh. Hodnota vývozu dlouhodobě převyšuje hodnotu dovozu. Podle portálu businessinfo.cz podíl Slovenska na celkovém zahraničním obchodu ČR činil v loňském roce 6,1 procenta, podíl na celkovém českém vývozu 7,6 procenta a podíl na celkovém českém dovozu 4,4 procenta. ČR na Slovensko loni vyvezla nejvíce části a příslušenství motorových vozidel a osobních automobilů. Části a příslušenství motorových vozidel byly nejsilnější i v dovozech, na druhém místě se jednalo o ropné, lehké a minerální oleje.

Slovenský ústřední krizový štáb dnes rozhodl, že ČR od pátku zařadí na seznam rizikových zemí. Cestovat bude možné jen s negativním testem na covid-19, který nesmí být starší 72 hodin, nebo dodržení pětidenní karantény a následné podstoupení testu na Slovensku.

Povinnost předložit výsledek testu či nastoupit do karantény by se neměla vztahovat na pendlery do vzdálenosti 30 kilometrů od nejbližšího hraničního přechodu, dále na studenty, pedagogy, výzkumníky, zdravotníky, zemědělce, pracovníky v sociální oblasti či v takzvané kritické infrastruktuře a ani na některé sportovce a umělce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pokud stát nepomůže hudebním klubům, podle provozovatelů skončí

18.09.2020 12:59 Pokud stát efektivně nepomůže brněnským hudebním klubům, místní scéna nejspíš zanikne. Kluby teď…

ČOI: Předpis porušilo ve 2.čtvrtletí 78 pct kontrolovaných e-shopů

18.09.2020 10:12 Česká obchodní inspekce (ČOI) zjistila ve druhém čtvrtletí, tedy v době platnosti opatření proti…

Firemní pronájmy elektroniky na Alze rostou

17.09.2020 19:21 Firmy stále častěji upřednostňují pronájem elektroniky před jejím zakoupením. Svědčí o tom růst…

Škoda Auto ve výrobě motorů zavádí plazmové nanášení povrchové vrstvy válců

16.09.2020 18:45 Společnost Škoda uvedla do provozu novou linku pro plazmové nanášení povrchové vrstvy válců motoru.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama