Zavření restaurací dopadá i na zemědělství. Ztráty jsou 385 milionů týdně, spočítala komora

Ztráty v zemědělství způsobené uzavřením restaurací činí podle Agrární komory ČR kolem 385 milionů korun týdně. Komora navrhuje částečné odpuštění sociálních odvodů, sdělila dnes ČTK tajemnice komory Gabriela Dlouhá. Podle dřívějšího vyjádření ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) bude ministerstvo hledat formy pomoci zemědělskému, ale i potravinářskému sektoru.

Bar, ilustrační foto
doporučujeme

"Na základě šetření mezi členy nám vychází propad odbytu v zemědělství v důsledku uzavření gastra a v důsledku dalších omezení souvisejících s koronavirem na zhruba 30 procent u výrobků s nižší trvanlivostí. Případně u těch výrobků, které se dodávají do stravovacích zařízení 'přímo', jako jsou například brambory nebo některé druhy ovoce a zeleniny," uvedla Dlouhá. Velké ztráty jsou pak podle ní i v živočišné výrobě.

Koronavirová pandemie znamenala podle ní také vyšší náklady na pracovní sílu kvůli uzavření hranic, ošetřování členů rodiny nebo zaměstnancům v karanténě. Komora navrhuje odpuštění sociálních odvodů od října do konce roku pro všechny zemědělské podniky na prvních 50 zaměstnanců. Větší podniky se přitom podle Dlouhé často věnují pěstování citlivých komodit jako je ovoce, zelenina, chmel nebo živočišné výrobě, což se snaží stát dlouhodobě podporovat.

"Obrovským způsobem jsou zasaženy všechny zemědělské podniky, jejíž zaměstnanci se ocitli v karanténě. A proto je nutné podle nás tyto podniky podpořit hrazením alespoň 80 procent mzdy těchto zaměstnanců, kteří jsou momentálně pro výdělečnou činnost podniku nevyužitelní, přesto je musí zemědělské podniky platit," doplnila.

V živočišné výrobě pak podle ní došlo k propadu cen u vepřového a mléka, komora tak navrhuje aktivaci záchranného balíčku z evropských nebo národních peněz.

"Vedle finanční pomoci chceme apelovat na vstřícný přístup krajské hygienické správy v případě výskytu nákazy pracovníků v nepřetržitých provozech. A eventuálně v případě pokračování současné nákazové situace zvažovat přes krizový štáb v rámci nouzového stavu i možnosti nasazení externistů, nejlépe studentů zemědělských oborů, v těch nepřetržitých provozech živočišné výroby, kde by došlo k velkému výskytu nového typu koronaviru," uzavřela.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přehledně: Které obchody a služby budou od čtvrtka fungovat?

21.10.2020 14:32 Kvůli vývoji koronavirové epidemie bude od čtvrtka 06:00 do konce nouzového stavu, který je…

Uzavřeným firmám stát proplatí celé mzdy s odvody, podnikatelé mohou žádat…

21.10.2020 13:57 Aktualizováno Firmám, kterým vláda nařídila kvůli šíření epidemie zavřít, proplatí stát celé mzdy pracovníků i s…

T-Mobile spustí 1. listopadu mobilní síť 5G v Praze a Brně

21.10.2020 13:47 Operátor T-Mobile spustí 1. listopadu komerční provoz rychlé mobilní sítě 5G v Praze a v Brně. Do…

Pro koho je paušální daň výhodná? Spočítejte si to, ministerstvo…

21.10.2020 13:24 Zavedení paušální daně, které dnes odsouhlasila Sněmovna, je nejvýhodnější pro živnostníky s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama