Záznam ČNB: Pro vyšší sazby hlasovali Vojtěch Benda a Tomáš Holub

Pro zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu hlasovali na jednání bankovní rady České národní banky 7. listopadu členové rady Vojtěch Benda a Tomáš Holub. Vyplývá to z dnes zveřejněného záznamu z jednání rady. Zbylých pět členů rady hlasovalo pro ponechání úrokových sazeb beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na dvou procentech.

Přidejte svůj názor

Česká národní banka
doporučujeme

ČNB minulý týden také představila novou prognózu, ve které banka zhoršila pro příští rok odhad růstu české ekonomiky na 2,4 procenta ze srpnových 2,9 procenta. Odhad růstu pro letošní rok ČNB nechala na 2,6 procenta. Pro rok 2021 ČNB počítá s růstem ekonomiky o 2,8 procenta, v srpnu odhadovala růst o tři procenta.

Ze záznamu vyplývá, že většina členů bankovní rady vyhodnotila rizika prognózy jako protiinflační, tedy působící proti růstu cen. Zároveň všech sedm členů rady podle záznamu vnímá známky zhoršení domácí ekonomiky od posledního jednání.

"Byly zmíněny negativní signály hlavně z průmyslu, na který dopadá zpomalení v zahraničí. Panovala také shoda na přetrvávající provázanosti české ekonomiky zejména s Německem," uvádí záznam.

Během jednání se rada také několikrát podle záznamu věnovala otázce možného ohrožení stability inflačních očekávání, když nelze v nejbližší době u inflace vyloučit ani překročení tříprocentní hranice.

"Přestože si bankovní rada toto riziko uvědomuje, většina jejích členů nevnímá případné krátkodobé vybočení z tolerančního pásma v nejbližších čtvrtletích jako ohrožení jeho kredibility (pozn. dvouprocetního inflačního cíle)," uvádí záznam. Zároveň zazněl i argument, že rada již není schopna svým rozhodnutím ovlivnit případný nárůst inflace přes tři procenta v nejbližším období.

U inflace ČNB v nové prognóze odhad pro čtvrté čtvrtletí příštího roku zvýšila na 2,5 procenta. V srpnu počítala s 2,1 procenta. Pro první čtvrtletí 2021 banka odhad zvýšila na 2,1 procenta z předchozích dvou procent.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolik zaplatí Češi za vánoční stromek? Přehled cen

08.12.2019 11:48 Obchodníci prodávají před Vánocemi stromky za zhruba stejné ceny jako loni, nejoblíbenější jsou…

Inflace v listopadu podle odhadů zřejmě stoupla

08.12.2019 10:11 Meziroční inflace v listopadu stoupla podle odhadů analytiků na 2,9 až tři procenta z říjnových 2,7…

Češi a dárkové poukazy? Desetina voucherů propadne

07.12.2019 16:55 Zhruba desetina všech zakoupených dárkových poukazů podle slevového portálu propadne, protože lidé…

Důchody čeká změna? Odchod do penze dřív od roku 2023

07.12.2019 08:38 Pracovníci v náročných profesích by mohli od roku 2023 chodit do penze dřív než ostatní. Počítá s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama