Zeman kritizuje návrh rozpočtu na rok 2021, deficit chce výrazně nižší

Schodek rozpočtu na příští rok by měl být podle prezidenta Miloše Zemana výrazně nižší než letošní. V dnešní Partii televize Prima řekl, že o tom bude mluvit při schvalování návrhu rozpočtu ve vládě i ve Sněmovně.

Miloš Zeman odvolil ve volbách
doporučujeme

Letošní rozpočtový schodek byl zvýšen kvůli epidemii nového koronaviru z původně schválených 40 miliard na 500 miliard korun. Na příští rok nyní ministerstvo financí plánuje deficit 320 miliard korun. Původně se přitom počítalo se 116 miliardami korun.

"Zajímavé bylo, že když jsme teď měli expertní tým, první nástřel schodku byl 116 miliard korun. My jsme se trochu usmívali, ale říkali jsme si, že optimismus je krásná věc," poznamenal Zeman.

"Já bych si jenom velmi přál a budu o tom mluvit s vládou a v Parlamentu, aby ten schodek byl výrazně nižší, než je ten schodek na tento rok. Protože to je nejenom ekonomiky, ale i psychologicky důležitý moment," dodal.

Návrhem rozpočtu na příští rok se začne zabývat vláda v pondělí, neznamená to, že jej hned schválí. Schválit a předložit Sněmovně jej musí do konce října. Předloha počítá s růstem důchodů, zvýšením platů učitelů, vyššími výdaji na zdravotnictví nebo sociální dávky a s růstem investic. Národní rozpočtová rada, opoziční politici i řada ekonomů návrh rozpočtu kritizují.

Návrh rozpočtu neobsahuje diskutované zrušení superhrubé mzdy s možným snížením daně z příjmu na 15 procent a další opatření, které obsahuje daňový balíček pro rok 2021. Ministerstvo financí to odůvodňuje tím, že balíček je v tuto chvíli ve Sněmovně před druhým čtením a není znám výsledek tohoto hlasování. Na druhou stranu rozpočet počítá s pětiprocentní úsporou provozních nákladů státu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu, daňové sazby mají být 15 a 23 procent

26.10.2020 18:22 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho…

Firmy bojují o přežití. Vláda prodloužila program Antivirus B do konce roku

26.10.2020 17:24 Aktualizováno Vláda prodloužila do konce roku vyplácení příspěvků na náhrady mezd z programu Antivirus firmám,…

Stravenkové firmy vyslyšely výzvu a podpoří restaurace. Teď je na tahu stát

26.10.2020 15:22 Stravenkové firmy reagovaly na výzvu zástupců podnikatelů na podporu restaurací a dočasně jim…

Vývojáři slaví 28. říjen, nabídnou české a slovenské pc hry se slevou

26.10.2020 14:23 Zájemci si budou moci od dnešního večera kupovat české a slovenské počítačové hry na digitální…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama