Zeman: Kvůli covid-19 se patrně zmrazí minimální mzda, ekonomice pomohou rozumné investice

Kvůli dopadům epidemie koronaviru se velmi pravděpodobně zmrazí růst minimální mzdy. Prezident Miloš Zeman to dnes řekl v rozhovoru pro deník Blesk. Vyslovil se také pro zmrazení růstu platů státních úředníků, zmrazení platů v Parlamentu by podle něj nepřineslo žádné peníze. Premiér Andrej Babiš (ANO) zmrazení minimální mzdy nepodpořil. Uvedl, že to neumí posoudit. Prioritou podle něj bude posílit financování zdravotnictví.

CZK

"Bankovní sektor je zdravý a netrpí nedostatkem likvidity, měly by začít půjčovat," řekl prezident. Stejně podle něj tak může ekonomice pomoci stát tzv. fiskální expanzí, tedy zjednodušeně řečeno tím, že bude utrácet. "Z krize tuto ekonomiku vytáhnou pouze rozumné investice," shrnul prezident. Investice se podle něj mohou týkat například nedokončené české dálniční sítě nebo bytů, kterých je nedostatek.

Dodal, že napomoci ekonomice mohou rozumně nastavené úvěry podnikatelům s dlouhodobým splácením. Stát by se podle něj neměl bát dalšího zadlužování, protože český dluh je na tom dobře a stát má dobrý ekonomický rating. Na výdajové stránce Zeman řekl, že by mu nevadilo zmrazení platů státních úředníků. "Pokud jde o poslance a senátory, klidně taky, jako výraz jejich solidarity s krvácející společností," řekl. Zmrazení by se podle něj nemělo týkat dalších státních zaměstnanců, jako jsou učitelé.

Prezident se také vyjádřil k možnosti, že by stát pořizoval podíly v soukromých společnostech, kterou nadnesl premiér Andrej Babiš (ANO). Prezident uvedl, že by byl pro, ale ve velmi omezené míře. "Rozhodně bych se nechtěl vracet ke státním podnikům obecně," řekl. Státem vlastněné podniky podle něj často nehospodaří racionálně.

Podle prezidenta se kvůli ekonomickým dopadům epidemie bude muset v podstatě každý nějakým způsobem uskrovnit. "Velmi pravděpodobně my zmrazíme růst minimální mzdy," řekl. Lidi podle něj nemohou čekat zvyšování životní úrovně, dokud se nepodaří uvést do chodu ekonomiku.

Minimální mzda se naposledy zvýšila letos v lednu o 1250 korun na 14.600 korun. Zvedla se i v lednu 2019. S minimální mzdou, za kterou pracuje asi 150.000 lidí, stoupá i zaručená mzda, která představuje nejnižší výdělek podle odbornosti a náročnosti práce a týká se širšího okruhu zaměstnanců.

"To neumím posoudit. My jsme vždycky slíbili, že když bude nějaká krize, tak budeme dělat opak," uvedl Babiš. Prioritou ale podle něj bude navýšit peníze do zdravotnictví a odměnit všechny zdravotníky "v první linii".

Zeman by zachoval plánovaný růst platů učitelů, protože jsou potřeba pro vzdělanou společnost. "U těch úředníků, o nichž jsme už mluvili, tam ten růst platů bych skutečně zmrazil," řekl. Přínos ze zmrazení růstu platů státních úředníků by byl podle něj citelný.

Zmrazení růstu platů by bylo podle prezidenta možné u poslanců a senátorů jako výraz jejich solidarity "s krvácející společností". Vzhledem k jejich počtu by ale takové opatření přineslo "nula nula nic", řekl.

Ekonomika ve druhém čtvrtletí podle odhadů stoupla o zhruba devět procent

28.07.2021 14:05 Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně stoupla podle odhadů analytiků oslovených dnes ČTK…

Vládní dluh Česka v 1. čtvrtletí rostl po Kypru nejrychleji ze zemí EU

28.07.2021 13:28 Aktualizováno Vládní dluh ČR v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) stoupl v prvním čtvrtletí o 6,3…

Pojišťovny po škodách z letních bouřek vyplatily 1,1 miliardy

26.07.2021 11:30 Pojišťovny mají nahlášeno z bouřek, vichřic a tornáda, které zasáhly ČR v červnu a v červenci, 34…

Důvěra v českou ekonomiku v červenci klesla

26.07.2021 09:53 Důvěra v českou ekonomiku v červenci po třech měsících růstu klesla. Proti červnu se snížila o 4,3…

Podnikatelé v programu Pomoc po tornádu podali žádosti za 19 milionů

23.07.2021 11:17 Podnikatelé v programu Pomoc po tornádu zatím podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) podali 44…

Státní fond vymáhá od Agrofertu zpět dotaci 5 milionů korun

22.07.2021 08:32 Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) žádá zpět od holdingu Agrofert pět milionů…

Index: Průměrná sazba hypoték v červnu stoupla na 2,13 procenta

21.07.2021 07:56 Průměrná úroková sazba hypoték v červnu stoupla na 2,13 procenta z květnových 2,06 procenta. Sazba…

Počet odhalených padělaných bankovek a mincí výrazně stoupl

20.07.2021 11:35 Česká národní banka v prvním pololetí zadržela 5334 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. Loni…

Příjem žádostí do první výzvy programu COVID Nepokryté náklady dnes končí

19.07.2021 08:32 Podnikatelé mohou dnes naposledy žádat o podporu z první výzvy programu COVID Nepokryté náklady.…

Agrofert podruhé žaloval Evropskou komisi, chce odblokovat dotace

19.07.2021 07:53 Společnost Mlékárna Hlinsko z holdingu Agrofert podala v dubnu žalobu k Soudnímu dvoru Evropské…

Související:

Právě se děje