Zemědělský zisk byl loni 17,5 miliardy korun, produkce rekordní

Zisk zemědělského sektoru loni po dvou letech poklesu vzrostl o 11,9 procenta na 17,5 miliardy korun, uvedl dnes jako předběžný odhad v tiskové zprávě Český statistický úřad (ČSÚ). Podle Zemědělského svazu ČR je tento údaj nadhodnocený. Hodnota produkce odvětví podle ČSÚ vzrostla na rekordních 140,3 miliardy korun.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

traktor
doporučujeme

Dotace na výrobu loni vzrostly o 5,3 procenta na 34,7 miliardy korun. Celkové dotace loni odhadem činily 40,1 miliardy korun, předloni to bylo 38,8 miliardy, uvedl ČSÚ.

Produkce zemědělského odvětví byla loni nejvyšší od roku 1998, odkdy ČSÚ tuto statistiku sestavuje. Loňské maximum překonalo dosavadní rekord z roku 2014. Rostlinná produkce převažovala nad živočišnou v poměru 56,5 procenta ku 37,7 procenta. Hodnota rostlinné se loni výšila o 4,6 procenta na 79,2 miliardy, živočišné pak o 2,2 procenta na 52,8 miliardy korun.

"Na hodnotě rostlinné produkce byly největší měrou zastoupeny obiloviny, technické plodiny a pícniny. V živočišné produkci převládala produkce mléka, chov jatečných prasat a chov jatečného skotu," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka. Za zvýšením hodnoty v rostlinné produkci je například vyšší sklizeň obilovin, chmele, kukuřice, zeleniny nebo brambor. Brambory, zelenina a ovoce kromě hrušek a jablek loni zdražily.

"Není to výhra lepší konkurenceschopnosti našeho zemědělství, ale bylo to díky tomu, že rostly ceny. Zvýšil se objem tržeb, a tím pádem byl celkový výsledek lepší. Trochu šlo o inflaci, ale především rostly ceny zemědělských komodit," uvedl agrární analytik Petr Havel. Ceny rostly například také u prasat, drůbeže nebo mléka.

"Hrubá přidaná hodnota, představující výsledný efekt zemědělství, meziročně vzrostla o 3,7 procenta na 44,9 miliardy korun, což je po roce 2016 druhá nejvyšší hodnota," dodal předseda ČSÚ Marek Rojíček. Například vliv přemnožených hrabošů se do zemědělských výsledků podle něj promítl nepatrně.

Podle mluvčího Zemědělského svaz ČR Vladimíra Píchy jde u odhadu zisku odvětví 17,5 miliardy korun o nadhodnocené číslo. "Bude stejně jako v minulých letech upravován směrem dolů. V současné době dokončujeme vlastní průzkum, který bude dokončen příští týden. Předběžné údaje podle ekonomických ukazatelů zatím ukazují méně optimistická čísla," dodal.

Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) dříve na základě odhadu Ústavu zemědělské ekonomiky a informací uvedl, že by loňský zisk očištěný o investiční dotace měl vzrůst na více než 19,4 miliardy korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Státní podpora firem, které nepřerušily provoz, dává smysl, míní experti

27.03.2020 17:33 Podpora firem, které nepřerušily provoz, dává podle oslovených odborníků smysl. Podle Svazu…

Co ovlivní českou ekonomiku víc než pandemie? Analytici mají jasno

27.03.2020 17:18 Více než dopady pandemie koronaviru změní českou ekonomiku připravované a zaváděné regulace ohledně…

Škoda Auto prodloužila odstávku výroby nejméně do 14. dubna

27.03.2020 16:29 Aktualizováno Automobilka Škoda Auto dnes prodloužila odstávku výroby ve všech třech českých závodech kvůli…

Energetičtí šmejdi nabízejí roušky. Ve skutečnosti podepíšete smlouvu,…

27.03.2020 16:22 Aktualizováno Takzvaní energetičtí šmejdi zneužívají současnou krizovou situaci pro nekalé praktiky. Energetický…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama