Zeť Schillerové v maléru. Jeho investiční skupina DRFG dostala pokutu od ČNB

Investiční skupina DRFG Davida Rusňáka dostala pětimilionovou pokutu od České národní banky za porušení zákona o podnikání na kapitálovém trhu. Rusňák je někdejší významný člen a sponzor hnutí ANO a také zeť ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO).

česká národní banka
doporučujeme

ČNB dospěla k závěru, že Rusňák před lety při budování skupiny porušil zákon o kapitálovém trhu. Několik let starý případ se týkal dluhopisového financování. Společnost se proti stanovisku centrální banky bránila, nyní ale rozklad dopadl v neprospěch firmy. "Rozhodnutí je již pravomocné. V dohledné době bude text rozhodnutí i s odůvodněním k dispozici na našem webu," sdělila Neovlivní.cz mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová.

DRFG tvrdí, že vždy postupovala v nejlepší víře. "Rozhodnutí České národní banky respektujeme. Nicméně k této více než pět let staré věci došlo v době, kdy pro ni neexistoval ani ze strany České národní banky žádný výklad zákona. K tomu došlo až později v roce 2016 a DRFG a.s. ho okamžitě naplnila. Zdůrazňujeme, že i dle závěrů České národní banky nevznikla vlastníkům dluhopisů či dalším subjektům žádná škoda," uvedla skupina ve stanovisku. které zveřejnil web Finsider.

DRFG je investiční skupina, kterou Rusňák založil v Brně v roce 2011. Zaměřuje se především na investice do nemovitostí, telekomunikací a finančních služeb. Tržby investiční skupiny DRFG předloni meziročně vzrostly o 105 procent na čtyři miliardy korun, hrubý provozní zisk EBITDA se zvýšil o 77 procent na 580 milionů Kč. Aktiva společnosti se zdvojnásobila na 7,4 miliardy korun.

Rusňák před několika lety figuroval v kauze úniku informací z policejních spisů. Celkem 27 obviněných včetně policistů a podnikatelů se podle žalobců provinilo neoprávněnou manipulací s informacemi ze spisů, neoprávněným přístupem k systému nebo zneužitím pravomoci úřední osoby. Rusňák si podle médií objednával u policistů lustrace vlastního jména v tajných policejních databázích.

"Obviněný v kauze byl v roce 2017 i sám Rusňák, kterému státní zástupce stíhání podmínečně zastavil poté, co se přiznal," uvedl dříve server Aktuálně.cz. "Z kriminální kauzy se ale vykoupil tak, že věnoval statisíce do fondu na pomoc obětem trestných činů," napsal dnes Neovlivní.cz.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neshody v koalici. Návrh ČSSD na bankovní daň je pro ANO nepřijatelný

05.08.2020 16:46 Aktualizováno Zavedení bankovní daně je pro ministry hnutí ANO nadále nepřijatelné. Na dotaz ČTK to uvedli…

Český podíl na vesmírných akcích roste, zapojilo se přes 60 firem

05.08.2020 15:47 Český podíl na vesmírných programech v rámci Evropy postupně roste, když Česko za posledních deset…

Průzkum: Firmy kvůli koronakrizi omezí investice jen dočasně, víc vloží do…

05.08.2020 15:32 Firmy kvůli koronavirové krizi plánují omezit investice jen dočasně. Podnikání chtějí dále rozvíjet…

Trh práce v ČR nemá to nejhorší za sebou. Nezaměstnanost výrazně stoupne…

05.08.2020 13:58 Výraznější nárůst nezaměstnanosti by měl podle ČTK oslovených ekonomů nastat v podzimních měsících,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama