Zisky ČSOB? Loňský rok se zařadil mezi nejúspěšnější v historii banky

Čistý zisk skupiny ČSOB loni stoupl o 25 procent na 19,7 miliardy korun. Zisk vzrostl mimo jiné díky vyššímu čistému úrokovému výnosu nebo jednorázovému výnosu 2,1 miliardy korun plynoucímu z přecenění 55procentního podílu ve stavební spořitelně ČMSS v souvislosti s koupí zbylých 45 procent akcií. V tiskové zprávě o tom dnes informovala ČSOB, která patří mezi největší tuzemské banky.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

bankomaty
doporučujeme

Celkový objem aktiv pod správou skupině stoupl loni o 18 procent na 240,6 miliardy korun. Objem úvěrů ČSOB vzrostl meziročně o pět procent na 780,7 miliardy korun, objem vkladů se zvýšil o tři procenta na 959,9 miliardy korun. Provozní náklady vzrostly o sedm procent na 19 miliard korun a provozní výnosy stouply o 14 procent na 42,4 miliardy korun.

"Loňský rok se zařadil mezi nejúspěšnější v naší historii. Opírali jsme se o pokračující růst české ekonomiky, zvyšující se kupní sílu domácností a prosperující firmy s chutí investovat. Akvizicí Českomoravské stavební spořitelny jsme upevnili vedoucí postavení v oblasti bydlení a i letos budeme pomáhat klientům vyřešit veškeré potřeby související s bydlením pod jednou střechou," uvedl generální ředitel ČSOB John Hollows.

Čistý zisk skupiny ČSOB meziročně vzrostl i díky růstu čistého výnosu z poplatků a provizí, na zisk měly také vliv jednorázový výnos z odprodeje ČSOB Asset Management, jednorázový výnos z vypořádání staršího právního sporu a dopad konsolidace ČMSS. "Tyto faktory převážily pokles čistého zisku z finančních nástrojů vykazovaných v reálné hodnotě a růst nákladů na zaměstnance," uvedla banka.

Podle člena představenstva ČSOB Jiřího Vévody by zisk v případě očištění o zmíněné mimořádné položky meziročně vzrostl o šest procent, čisté výnosy by stouply o tři procenta. "K výhledu na letošní rok se nebudeme vyjadřovat. To je v rukách našich akcionářů KBC. Ale s mimořádnými položkami jako loni pro letošek nepočítáme," doplnil Vévoda.

V meziročním srovnání stoupl počet aktivních uživatelů mobilního bankovnictví o 31 procent. O 34 procent se zvýšil počet mobilních bankovních transakcí.

Čistý úrokový výnos skupině loni stoupl meziročně o 23 procent na 32 miliard korun a čistý výnos z poplatků a provizí vzrostl meziročně o šest procent na 8,5 miliardy korun.

Skupina ČSOB měla ke konci loňského roku zhruba 4,2 milionu klientů, včetně klientů ČMSS. Počet klientů přitom meziročně poklesl o 27.000. Banka měla ke konci loňska 1068 bankomatů a 225 poboček.

Výsledky za loňský rok zveřejnily i některé další velké banky. Komerční bance loni vzrostl čistý zisk o 0,4 procenta na 14,9 miliardy korun. Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala čistý zisk 9,9 miliardy korun, což je meziroční růst o 12,4 procenta. Raiffeisenbank stoupl čistý zisk meziročně o 25 procent na 4,2 miliardy korun. Monetě Money Bank pak klesl konsolidovaný čistý zisk o 4,3 procenta na čtyři miliardy korun. Česká spořitelna zveřejní výsledky za loňský rok na konci února.

Do skupiny patří ČSOB, Hypoteční banka, Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS), ČSOB Penzijní společnost, ČSOB Leasing, ČSOB Factoring a Patria. ČSOB patří do mezinárodní bankovní a pojišťovací skupiny KBC, která aktivně působí v Belgii a zemích střední a východní Evropy. Skupině KBC loni klesl čistý zisk o tři procenta na 2,49 miliardy eur (61,9 miliardy Kč).

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve zrušeném 2. pilíři jsou stále peníze. Nevyzvedlo si je téměř 2000 lidí

21.02.2020 13:35 Téměř 2000 lidí si stále nevyzvedlo peníze ze zrušeného druhého pilíře penzijního připojištění.…

Na Hradě se sejdou přední byznysmeni ČR a USA, dorazí i Trumpův ministr

20.02.2020 14:59 Na Pražském hradě se v březnu v rámci Česko-amerického podnikatelského fóra sejdou přední američtí…

Škoda Auto kvůli koronaviru vytvořila speciální tým, dohlíží na dodávky…

20.02.2020 10:37 Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto vytvořila kvůli koronaviru speciální skupinu složenou ze…

Kde se bude montovat SUV Kamiq? Odbory Škoda Auto se obávají přesunu výroby

20.02.2020 10:32 Odbory mladoboleslavské automobilky se obávají přesunu části výroby dalšího modelu, tentokrát má…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama