Zmrazení nájemného u bytů zrušeno, vládní nařízení začne platit od pátku

Zmrazení nájemného u bytů, které vláda zavedla kvůli koronaviru 23. dubna, definitivně končí. Vládní nařízení, které cenové moratorium nájemného z bytů ruší, dnes vyšlo ve Sbírce zákonů a v pátek vejde v účinnost. Na twitteru to dnes oznámilo ministerstvo financí.

Praha
doporučujeme

Vláda o zrušení moratoria rozhodla v pondělí, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) uvedla, že po ukončení nouzového stavu přestalo platit omezení pohybu lidí a situace na trhu s byty se vrací k normálu.

Cenové moratorium kritizovala opozice a část senátorů ho Ústavnímu soudu navrhla zrušit. Po rozhodnutí o zrušení nařízení se senátoři rozhodli vzít ústavní stížnost zpět, uvedl v dnešním tiskovém komentáři první místopředseda senátorského klubu ODS Zdeněk Nytra.

"Cílem moratoria bylo ochránit nájemníky v době snížené mobility obyvatel, kdy byly omezeny možnosti prohlídek a stěhování. V tuto chvíli již pohyb osob není omezen, prohlídky bytů probíhají, a k dalšímu trvání cenového moratoria tak už není důvod," uvedlo ministerstvo. Podle úřadu nehrozí ani zneužití silnějšího postavení pronajímatele vůči nájemníkovi, který si nyní může volně vybírat z široké nabídky bytů k pronájmu.

Senátoři kritizovali, že vládní nařízení je napsáno tak, aby mohlo platit po neomezenou dobu, čímž neúměrně zasahuje do vlastnických práv. "Od počátku jsme byli přesvědčeni, že toto nařízení je neústavní, v rozporu se zákonem o cenách, neúměrně zasahuje do vlastnického práva a zároveň je nepotřebné a zbytečné. V té době žádný z pronajímatelů nájmy nezvyšoval, naopak spousta veřejných i soukromých pronajímatelů bytů dobrovolně přistoupila ke zmrazení a mnozí i k dočasnému snížení nájemného. Jsme proto rádi, že vláda, byť s časovým odstupem, došla ke stejnému závěru a toto své nařízení sama zrušila," uvedl Nytra.

Při zmrazení cen v druhé polovině dubna vláda uvedla, že moratorium bude automaticky ukončeno ke dni, kdy budou zrušena mimořádná opatření. Avizovala současně, že ho případně může ukončit i dříve, pokud to uzná za vhodné. Opatření kabinet přijal v návaznosti na zákon, podle kterého nájemníci bez příjmů nebudou moci dostat výpověď kvůli tomu, že v důsledku šíření koronaviru nebudou schopni nejdéle do konce července platit nájemné. Dlužné nájemné ale budou muset splatit do konce roku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Inflace v červnu zrychlila na 3,3 procenta. Zdražovaly hlavně potraviny a…

10.07.2020 11:09 Aktualizováno Spotřebitelské ceny v červnu zrychlily růst na 3,3 procenta z květnových 2,9 procenta. Zdražovaly…

Sněmovna podpořila paušální daň pro některé živnostníky

10.07.2020 11:05 Živnostníci s ročním příjmem do 800.000 korun by mohli od 1. ledna příštího roku platit pouze jednu…

"Dohodáři" zřejmě dostanou náhrady 350 korun za den, návrh prošel Sněmovnou

10.07.2020 10:40 Lidé pracující na dohody o provedení práce nebo o pracovní činnosti zřejmě dostanou v případě…

Inflace roste. ČNB nemá důvod k dalšímu uvolňování měnové politiky, soudí…

10.07.2020 10:35 Česká ekonomika nečelí riziku příliš nízké inflace či dokonce deflace, Česká národní banka (ČNB)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy