Znovuotevřené obchody lákají na slevy, Češi se příliš nehrnou

Lidé si krátce po zahájení provozní doby z obchodů, které se po nucené pauze dnes znovu otevřely, odnášeli první nákupy. Zákazníky bylo v centru Prahy podle zpravodajky ČTK možné vidět v prodejnách obuvi, oblečení i elektra. Nakupovaly téměř výhradně ženy, převážně staršího středního věku.

Ilustrační foto
doporučujeme

Obchodníci upozorňovali na otevření výraznými poutači s hesly "život je zpět" nebo "už k nám znovu můžete", často lákající na slevy či jiné akce. Kolem poledne nebyl zájem velký, fronty se v místech centru ani na severním okraji Prahy, kde byl zpravodaj ČTK, netvořily.

Otevřené obchody měly, jak stanovují požadavky ministerstva zdravotnictví, u vstupu dezinfekce a ochranné pomůcky. Místo jednorázových rukavic byly často vidět jen mikrotenové sáčky. Ve vlajkové prodejně Baťa na Václavském náměstí pracovník u vstupu každému příchozímu zákazníkovi nastříkal ruce dezinfekcí.

Kolem 13:00 bylo prázdno v obchodu s dámskými oděvy U Ludmily v Praze 8, stejně jako ve vedlejším obuvnictví. Problém s dodržováním rozestupů nebyl kolem 13:30 ani v prodejně Nike v ulici Na příkopě, kde byli obsluhováni čtyři lidé. Ještě méně zákazníků bylo ve vedlejším Weekendu. Luxury outlet Prague v téže ulici pak zůstal zavřený, podobně jako některé obchody v domě Máj.

Ve většině prodejen se část personálu věnovala zákazníkům, další zaměstnanci čistili vitríny či dveře. Pravidla bezpečného nákupu mají prodejci vylepené na výlohách, případně stojanech u vstupu.

Vláda ode dneška povolila otevřít provozovny do 2500 metrů čtverečních, které nejsou součástí obchodního centra nad 5000 metrů čtverečních, nebo mají vchod zvenku. Personál musí manipulovat se zbožím v rukavicích, a regulovat povinné minimálně dvoumetrové odstupy zákazníků. V prodejnách oděvů je zakázáno oblečení zkoušet, obuv je možno zkoušet jen s ponožkou a po dezinfekci rukou.

Dle současného vládního harmonogramu by se od 11. května mohla otevřít také obchodní centra. Z důvodu zamezení šíření koronaviru byla většina obchodů od 14. března zavřená.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Havlíček: Obchody s dušičkovým zbožím mohou prodávat i v neděli

30.10.2020 20:49 Aktualizováno Stánky i obchody prodávající pietní zboží, jako jsou věnce či svíčky, a provozovny na zpracování…

Poslanci dostali návrh státního rozpočtu, vláda počítá s deficitem 320…

30.10.2020 16:39 Aktualizováno Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Dnešek byl podle zákona posledním…

Cena masa v ČR klesla. Důvodem jsou i slevové akce řetězců, tvrdí Agrární…

30.10.2020 15:10 Aktualizováno Výroba masa do budoucna klesne na úkor produkce rostlinných komodit. ČTK to sdělili zástupci…

EET se odkládá do konce roku 2022, program COVID III prodloužen. Zeman…

30.10.2020 14:58 Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama