Ekonomika Itálie se hroutí, země se propadá do další recese

Řím - Nedávná hospodářská krize výrazně zasáhla Itálii a situace se stále nelepší. Země bude muset snížit odhad ekonomického růstu, uvedl italský ministr hospodářství a financí Pier Carlo Padoan. Italský státní dluh se pohybuje kolem 133 procent HDP, což představuje druhou nejvyšší úroveň v eurozóně po Řecku.

Ilustrační foto
doporučujeme

Itálie patří v posledních deseti letech v Evropské unii k zemím s nejslabším ekonomickým výkonem.

Dubnová vládní prognóza předpokládá, že italská ekonomika letos stoupne o 0,8 procenta. Většina analytiků však nyní počítá spíše se stagnací. V letošním druhém čtvrtletí se italský hrubý domácí produkt snížil o 0,2 procenta po poklesu o 0,1 procenta v předchozích třech měsících. Italská ekonomika se tak dostala zpátky do recese, která se většinou definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.

Údaje statistického úřadu navíc ukázaly, že spotřebitelská důvěra v Itálii v srpnu prudce klesla a dostala se na nejslabší úroveň od března. Italové podle průzkumu očekávají další růst nezaměstnanosti, která se již nyní nachází blízko rekordní úrovně, napsala agentura Reuters.

"Musíme snížit odhad růstu HDP," řekl Padoan listu Corriere della Sera. "Současná situace je horší, než jsme předpokládali, a nikoho to netěší," dodal.

Podle odhadů Mezinárodního měnového fondu (MMF) z března 2014 poroste hrubý domácí produkt Itálie v tomto roce jen o 0,6%. S tímto odhadem se ztotožňují rovněž Evropská komise a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Itálie se umístila společně s Řeckem pod průměrem Eurozóny (+1,1%), informuje businessinfo.cz.

MMF dále odhaduje, že růst italské ekonomiky v roce 2015 zrychlí na 1,1%, přičemž řecký HDP by měl podle odhadů zaznamenat nárůst dokonce o 2,9% (průměr Eurozóny dosáhne 1,4%). MMF se ve svých odhadech pro rok 2015 drží více při zemi, Evropská komise totiž odhaduje růst HDP Itálie o 1,2% a OECD dokonce o 1,4%.

Témata: Itálie | Ekonomika
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenská ekonomika loni poprvé od roku 2009 klesla

05.03.2021 09:28 Slovenská ekonomika loni kvůli dopadům pandemie klesla o 5,2 procenta. Šlo o první pokles od…

Řecko může předčasně splatit další část půjčky od MMF

04.03.2021 14:32 Záchranný fond eurozóny ESM schválil žádost Řecka o předčasné splacení drahé půjčky od…

Tržby slovenského maloobchodu, restaurací i hotelů značně klesly

04.03.2021 09:18 Tržby slovenského maloobchodu v lednu, v době zpřísněných karanténních omezení, klesly meziročně o…

Eurozóna je téměř jistě v recesi, aktivita dál klesá

03.03.2021 11:49 Ekonomika eurozóny je teď kvůli přísnějším protipandemickým opatřením téměř jistě v takzvané…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama