Rubl má vážný problém. Zásah banky nepomohl

Moskva - Ruská centrální banka je připravena zavést další opatření ke stabilizaci domácích finančních trhů Chce tak navázat na prudké zvýšení úrokových sazeb, k němuž přikročila v noci na dnešek. Uvedl to viceguvernér banky Sergej Švecov s tím, že situace na ruském akciovém i devizovém trhu je nyní kritická.

Ruský rubl
doporučujeme

Centrální banka v pondělí zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 6,5 procentního bodu na 17 procent, aby zmírnila inflaci a podpořila domácí měnu. Rubl zahájil dnešní obchodování nárůstem, brzy ale všechny své zisky smazal a začal znovu prudce klesat.

Ruská měna dnes podle údajů agentury Reuters poprvé v historii prolomila hranici 80 rublů za dolar a 100 rublů za euro. Odpoledne však rubl část ztrát smazal a kolem 14:00 SEČ se již dolar prodával za 73,10 rublu. Proti pondělnímu závěru tak ruská měna ztrácela zhruba 12 procent.

Podle analytiků se ukazuje, že zásah centrální banky, která v noci zvýšila základní úrokovou sazbu o 6,5 procentního bodu na 17 procent, na trh neúčinkoval. Na řadu by tak podle nich měly přijít radikálnější kroky, které by ukončily paniku. Ta ovládla finanční trhy, média i společnost.

Ruská centrální banka je podle svého viceguvernéra Sergeje Švecova připravena zavést další opatření ke stabilizaci domácích finančních trhů. Situace na ruském akciovém i devizovém trhu je podle něj kritická. Guvernérka centrální banky Elvira Nabiullinová řekla, že oslabování rublu je pro ekonomiku signálem, aby se přizpůsobila nové situaci, kdy prudce klesají ceny ropy a Rusko postihují sankce zavedené Západem kvůli ukrajinské krizi. Centrální banka je podle ní připravena koordinovat kroky s vládou.

Pád rublu oslabí růst českého HDP

Očekávaný velmi silný pokles ruské ekonomiky, jehož předzvěstí je pád rublu, téměř jistě podle analytiků oslovených ČTK sníží objem vývozu do této země. Zároveň by pokles ruské ekonomiky mohl vést k oslabení růstu tuzemské ekonomiky, a to maximálně o 0,3 procentního bodu.

Propad by ale měly vykompenzovat mimo jiné nízké ceny ropy. Celkově oživení české ekonomiky tak není podle ekonomů ohroženo, je totiž taženo především domácí poptávkou a ne zahraničním obchodem.

"Pokud by ruská ekonomika ztratila v příštím roce tři procenta, mohlo by to podle mého názoru ukousnout z českého růstu okolo 0,3 procentního bodu," uvedl hlavní ekonom Ery Jan Bureš. I podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška propad ruského HDP sníží růstu české ekonomiky o 0,3 až 0,4 procentního bodu. "Hloubku propadu ruského HDP je těžké odhadnout dřív, než dojde ke stabilizaci ceny ropy," upozornil. Růst českého HDP ekonomové v příštím roce odhadují kolem 2,4 procenta.

Témata: Rusko | rubl
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá ekonomika podle Bundesbank překonává propad způsobený pandemií

11.06.2021 12:32 Německá ekonomika překonává propad způsobený pandemií covidu-19. Letos i příští rok výrazně poroste…

Světová banka zlepšila odhad letošního růstu globální ekonomiky

08.06.2021 18:08 Světová banka (SB) dnes zlepšila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 5,6 procenta z dříve…

Koronavirová krize na Slovensku nevedla k výraznějšímu nesplácení půjček

01.06.2021 12:00 Jen zlomek slovenských domácností, které po propuknutí koronavirové krize využily možnosti odkladu…

Trh práce v EU se patrně zotaví pomaleji než národní ekonomiky

26.05.2021 14:18 Trh práce v Evropské unii se z dopadů pandemie zřejmě zotaví později než ekonomika sedmadvacítky.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama