Pád rublu zatím Čechy neohrožuje, ale bojí se

Praha - České firmy pád rublu většinou bezprostředně příliš nepocítily, řada z nich s ruskými partnery obchoduje v eurech nebo dolarech. Výjimkou je například výrobce letadel Aircraft Industries z Kunovic, který už nyní ví, že ho pokles ruské měny stojí desítky milionů korun.

Ruský rubl
doporučujeme

Rubl od počátku roku ztratil přes 50 procent své hodnoty a v posledních dnech propad výrazně zrychlil. Aircraft Industries čeká, jak se bude jeho kurz dále pohybovat, podle toho upraví své plány na příští rok. "Dodávat v rublech je pro nás nyní katastrofa. Strašně nás to poškozuje," řekla ČTK generální ředitelka společnosti Ilona Plšková.

Poskytovatel spotřebitelských úvěrů Home Credit, který je součástí skupiny PPF, vykázal za devět měsíců letošního roku ztrátu 67 milionů eur (asi 1,85 miliardy Kč), loni byla přitom firma ve stejném období v zisku asi 8,1 miliardy Kč. Hlavním důvodem poklesu byl právě vývoj na klíčovém ruském trhu. Jak nynější zrychlení pádu rublu letošní výsledek ovlivní, firma nesdělila. "Vzhledem k překotnému vývoji na trzích v Rusku zatím nemohu podat žádný komentář," řekl ČTK její mluvčí Milan Tománek. Sberbank CZ se naopak pohyb rublu netýká. "Sberbank CZ působí na českém trhu a poskytuje služby převážně českým klientům," uvedla její mluvčí Hana Drápalová.

Situaci kolem poklesu ruského rublu pozorně sledují chmelaři, Rusko je totiž velkým odbytištěm českého chmele. "Smlouvy jsou většinou dlouhodobé, takže bezprostřední vliv by zatím situace na nás mít neměla. Ale samozřejmě, pokud bychom přišli o tak velký trh, byl by to problém," řekl ČTK tajemník Chmelařského institutu ČR Michal Kovařík.

Také pro jindřichohradeckou likérku Fruko-Schulz je Rusko klíčovým trhem, firma ale s tamními partnery obchoduje v eurech. O žádné zakázky kvůli propadu rublu zatím nepřišla společnost Papcel z Litovle na Olomoucku, která do Ruska vyváží značnou část své produkce strojů a zařízení pro papírenský průmysl. Podle mluvčí firmy Martiny Pavlíkové si ale ruští partneři na jednáních v závěru roku začali stěžovat na to, že je prudké výkyvy kurzu rublu silně ovlivňují. "Určitě budou výhledově řešit objemy plánovaných investic i jejich načasování," řekla Pavlíková ČTK. Dodala, že zatím nikdo žádné smlouvy nerušil.

Plzeňský Prazdroj je letos krátkodobě schopen zmírnit veškeré možné dopady propadu rublu díky programu zajištění proti kurzovým rizikům, který využívá. "Pro dlouhodobější období může potenciálně dojít k negativnímu dopadům. Vývoj sledujeme, vyhodnocujeme a průběžně promítáme do plánů na příští období," řekla mluvčí pivovaru Kateřina Krásová.

Témata: rubl | firmy
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá ekonomika podle Bundesbank překonává propad způsobený pandemií

11.06.2021 12:32 Německá ekonomika překonává propad způsobený pandemií covidu-19. Letos i příští rok výrazně poroste…

Světová banka zlepšila odhad letošního růstu globální ekonomiky

08.06.2021 18:08 Světová banka (SB) dnes zlepšila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 5,6 procenta z dříve…

Koronavirová krize na Slovensku nevedla k výraznějšímu nesplácení půjček

01.06.2021 12:00 Jen zlomek slovenských domácností, které po propuknutí koronavirové krize využily možnosti odkladu…

Trh práce v EU se patrně zotaví pomaleji než národní ekonomiky

26.05.2021 14:18 Trh práce v Evropské unii se z dopadů pandemie zřejmě zotaví později než ekonomika sedmadvacítky.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama