Ruské oligarchy stál pád rublu 5 miliard dolarů

Moskva/Praha - O pět miliard dolarů (113 miliard Kč) přišli za jediný den ruští oligarchové kvůli pádu rublu. Ruská měna začátkem týdne oslabila až o pětinu a země se dostala na pokraj první měnové krize od roku 1998.

Ruský rubl
doporučujeme

Dnes ale rubl velkou část ztrát smazal. Na rublu se podepsala krize na Ukrajině, západní sankce či propad cen ropy. Situace se ale značně liší od obrázku líčeného ruskými státními médii, podle nichž je propad pod kontrolou. České firmy zatím změny hodnoty ruské měny většinou příliš nezasáhly.

Už v pondělí rubl utrpěl desetiprocentní ztrátu, nejhlubší jednodenní oslabení od roku 1998, kdy rychlý pád měny zavedl Rusko do platební neschopnosti a lidé ztratili většinu úspor. Ztráty pokračovaly i v úterý, ale dnes navzdory počátečnímu poklesu rubl výrazně zpevnil po zprávách, že ruské ministerstvo financí začalo prodávat devizy a centrální banka ohlásila opatření ke stabilizaci finančních trhů. Dolar během dneška vůči rublu oslabil o téměř deset procent na 61,66 rublu.

Ministerstvo financí oznámilo, že prodává na trhu zbytky deviz, jichž má kolem sedmi miliard dolarů (155 miliard Kč). Centrální banka zase dnes uvedla, že v pondělí na devizovém trhu utratila na podporu měny 1,96 miliardy dolarů (43,3 miliardy Kč). Rovněž oznámila, že chystá kroky, které v případě potřeby zajistí ruským finančním společnostem dodatečný kapitál. Je i připravena pořádat devizové aukce a poskytla bankám právo nevytvářet rezervy na úvěrové ztráty v případě, že zhoršení jejich situace způsobily sankce.

Rubl se podle ruského premiéra Dmitrije Medveděva pohybuje v pásmu, které není pro hospodářství bezpečné. Propad si žádá zásah, který by ale měl vycházet z tržních mechanismů, tvrdá regulace měnového trhu není nutná, řekl dnes podle ruské agentury Interfax Medveděv. Obavy vyslovila i Evropská komise. "Ekonomický vývoj v Rusku sledujeme se znepokojením," citovala agentura Reuters nejmenovaného činitele unie. "Nikdo nemá zájem na tom, aby se Rusko propadlo do hluboké hospodářské krize," dodal.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá ekonomika podle Bundesbank překonává propad způsobený pandemií

11.06.2021 12:32 Německá ekonomika překonává propad způsobený pandemií covidu-19. Letos i příští rok výrazně poroste…

Světová banka zlepšila odhad letošního růstu globální ekonomiky

08.06.2021 18:08 Světová banka (SB) dnes zlepšila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 5,6 procenta z dříve…

Koronavirová krize na Slovensku nevedla k výraznějšímu nesplácení půjček

01.06.2021 12:00 Jen zlomek slovenských domácností, které po propuknutí koronavirové krize využily možnosti odkladu…

Trh práce v EU se patrně zotaví pomaleji než národní ekonomiky

26.05.2021 14:18 Trh práce v Evropské unii se z dopadů pandemie zřejmě zotaví později než ekonomika sedmadvacítky.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama