Rubl na vzestupu. Končí ruská krize?

Moskva - Rubl dnes navázal na pondělní růst a stoupl vůči americkému dolaru až na nejvyšší hodnotu za dva týdny. Ruská měna tak reaguje na zprávy, podle kterých domácí vláda a centrální banka vyvíjejí tlak na velké státní exportéry, aby prodávali na domácím trhu část svých devizových příjmů.

Ruská měna, rubl
doporučujeme

Rubl se letos dostal pod značný tlak v důsledku klesajících cen ropy a protiruských sankcí, kvůli nimž je pro velké ruské firmy prakticky nemožné půjčit si na Západě. Od počátku roku ruská měna ztrácí přes 40 procent své hodnoty.

Začátkem minulého týdne rubl prudce oslaboval a dostal se až na 80 rublů za dolar. Později ruská měna část hlubokých ztrát smazala a dnes její kurz zpevnil až pod úroveň 53 rublů za dolar, maximum od 8. prosince. Odpoledne rubl část zisků ztratil a pohyboval se kolem 54,50 RUB/USD s denním přírůstkem více než dvou procent. V letošním prvním pololetí se jeho průměrný kurz pohyboval kolem 30 až 35 rublů za dolar.

Vláda odpoledne potvrdila dohady o tlaku na vývozce a oznámila, že státní vývozní podniky musí do 1. března uvést svá devizová aktiva na úroveň z 1. října. To znamená, že budou muset prodat značnou část svých příjmů v zahraničních měnách. Podle listu Kommersant by díly tomu mohla v příštích dvou měsících plynout na trh zhruba miliarda dolarů denně. Vláda sdělila, že toto nařízení platí pro monopolního vývozce plynu Gazprom, ropné společnosti Rosněfť a Zaruběžněfť a producenty diamantů Alrosa a Kristall.

Analytici označují dnešní krok vlády za měkčí verzi devizové kontroly. Vesměs ale nevěří, že by prezident Vladimir Putin porušil svůj slib, že nebude opětovně zavádět úplnou kontrolu pohybu kapitálu. Jde totiž o politicky zásadní věc, protože kapitálové toky Rusko liberalizovalo teprve před deseti lety.

Jakákoli citelná omezení by lidé a firmy vnímali jako návrat do chaotických finančních otřesů 90. let, které vrcholily měnovou krizí roku 1998, kdy pád rublu vedl k uzavírání bank a ke ztrátě úspor obyvatelstva. Stabilita měny patřila k hlavním úspěchům prezidenta Putina, který nastoupil k moci rok po tehdejší krizi.

Témata: rubl
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá ekonomika podle Bundesbank překonává propad způsobený pandemií

11.06.2021 12:32 Německá ekonomika překonává propad způsobený pandemií covidu-19. Letos i příští rok výrazně poroste…

Světová banka zlepšila odhad letošního růstu globální ekonomiky

08.06.2021 18:08 Světová banka (SB) dnes zlepšila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 5,6 procenta z dříve…

Koronavirová krize na Slovensku nevedla k výraznějšímu nesplácení půjček

01.06.2021 12:00 Jen zlomek slovenských domácností, které po propuknutí koronavirové krize využily možnosti odkladu…

Trh práce v EU se patrně zotaví pomaleji než národní ekonomiky

26.05.2021 14:18 Trh práce v Evropské unii se z dopadů pandemie zřejmě zotaví později než ekonomika sedmadvacítky.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama