Řecká krize nevyřešena, jednání pokračují ve čtvrtek

Brusel/Atény - Ministři financí eurozóny ani na své dnešní večerní schůzce nevyřešili řeckou finanční krizi a v rokování budou pokračovat ve čtvrtek.

Řecko, státní vlajka
doporučujeme

Řeckého premiéra Alexise Tsiprase, který dnes hovořil se zástupci Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu (MMF), čekají v noci další setkání s představiteli této věřitelské trojky. Ta odmítá část řeckých reformních návrhů z počátku týdne, protože by podle ní vedly k další recesi řecké ekonomiky. Atény mají prý hlavně snižovat výdaje, ale řecká vláda se podle svých návrhů chce snažit rozpočet zlepšit především vyšším zdaněním a efektivnějším výběrem daní.

Atény dohodu s věřiteli naléhavě potřebují, protože je podmínkou uvolnění zbývající části již dříve schválené mezinárodní finanční pomoci. Bez ní zadlužené Řecko nedokáže do konce měsíce uhradit plánovanou splátku Mezinárodnímu měnovému fondu.

Šéfka MMF Christine Lagardeová řekla, že řecký reformní plán nemůže být založen pouze na vyšších daních. Fond znovu kritizuje také přílišný optimismus Atén týkající se odhadovaných výnosů z výběrů daní a požaduje větší úspory v penzijním systému a ve výdajích na obranu.

Řecká vláda protinávrhy rezolutně odmítla. Řecký státní ministr Alekos Flamburakis nabídku věřitelů v bezprostřední reakci označil za absurdní. Podle něj jsou návrhy Atén důstojné, protože zatěžují bohaté, a nikoli chudé. Návrhy na řešení dluhové krize podle některých analytiků tak vyplývají více z ideologických pohledů vládnoucí levice než z ekonomických potřeb země.

Témata: Řecko
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Švédská ekonomika výrazně klesla. Stále si však vede lépe než jiné země EU

05.08.2020 14:52 Švédská ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli dopadům nového koronaviru klesla ve srovnání s…

Rekordní propad skončil. Maloobchodní tržby v EU i eurozóně opět rostou

05.08.2020 13:28 Maloobchodní tržby v eurozóně i v celé Evropské unii v červnu vzrostly. Objem tržeb se vrátil na…

BMW má kvůli koronakrizi ztrátu 666 milionů eur, odbyt prudce klesl

05.08.2020 11:07 Německý výrobce luxusních automobilů BMW se ve druhém čtvrtletí propal do ztráty před zdaněním a…

Do Chorvatska zavítalo v červenci 2,4 milionu turistů. Víc, než se čekalo

04.08.2020 17:01 V červenci přijelo do Chorvatska 2,44 milionu turistů, kteří stojí za 18,6 milionu přenocování,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama