Řecko bojuje o půjčku, začalo důležité jednání s věřiteli

Atény - Zástupci mezinárodních věřitelských institucí dnes v Aténách jednali s řeckým ministrem financí Euklidisem Tsakalotosem o konkrétní podobě třetího záchranného balíku pro zadlužené Řecko. Šlo o první podobnou schůzku na vysoké úrovni, dosud se věřitelé během týdne scházeli jen s níže postavenými úředníky, se kterými řešili například reformu řeckého daňového systému, uvedla agentura AP.

Řecká krize
doporučujeme

Atény se nedávno dohodly s eurozónou na zahájení rozhovorů o třetím záchranném programu v objemu až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč) v případě, že budou schváleny určité reformy. Minulý týden v noci na čtvrtek odhlasoval druhý balík reformních opatření řecký parlament, čímž se otevřela cesta k vyjednávání s věřiteli. Rozhovory by měly být uzavřeny do 20. srpna, kdy musí Řecko splatit dluh zhruba 3,4 miliardy eur Evropské centrální bance.

Podle Tsakalotose se rozhovory zaměřují na otázku privatizace či na to, jak rekapitalizovat řecký bankovní systém. Vklady v řeckých bankách v uplynulých měsících podkopala nervozita z možného odchodu země z eurozóny, Řekové proto masivně vybírali peníze z účtů. Na pořadu jednání byl podle ministra i cíl dosáhnout v roce 2018 přebytku primárního rozpočtu ve výši 3,5 procenta hrubého domácího produktu. V některých bodech si prý obě strany rozuměly, v jiných méně.

Kromě Tsakalotose se dnešního jednání zúčastnil i ministr hospodářství Jorgos Statchakis. Na straně věřitelů jsou zástupci Mezinárodního měnového fondu, Evropské komise, Evropské centrální banky a záchranného fondu eurozóny - Evropského stabilizačního mechanismu (ESM).

Jednání s věřiteli pokračovala poté, co vedení řecké vládní strany SYRIZA v noci na dnešek rozhodlo o svolání mimořádného stranického sjezdu, který se uskuteční v září. Jde o reakci na rozpory ve straně, které vyvrcholily, když někteří straničtí rebelové v parlamentu nepodpořili reformy stanovené věřiteli.

Premiér Alexis Tsipras dnes v parlamentu novou dohodu s eurozónou a s ní související úsporná opatření znovu obhajoval, nicméně opět otevřeně zopakoval, že s nimi nesouhlasí. "Provedeme je, protože jsme k tomu nuceni," uvedl Tsipras o reformách. "Zároveň ale budeme bojovat za to, abychom je změnili, vylepšili a zmírnili jejich negativní důsledky," dodal.

Před zákonodárci Tsipras rovněž bránil svého bývalého ministra financí Janise Varufakise. Ten se stal terčem kritiky poté, co se na veřejnost dostaly informace, že během svého mandátu plánoval vytvoření souběžného platebního systému v Řecku, díky kterému by byl případný odchod z eurozóny pro zemi snadnější.

"Samozřejmě, že jsem dal ministrovi financí osobně instrukce, aby vytvořil tým, který by pracoval na obranném plánu v případě nouze," řekl řecký premiér, který odpovídal na dotaz jednoho z opozičních zákonodárců. "Bylo by politicky naivní a nezodpovědné to neudělat. Znamená to....že jsem o tento stav nouze usiloval?" dodal.

"Pan Varufakis možná udělal chyby. Můžete ho obviňovat, jak chcete za jeho politické plány, za komentáře, které pronesl, kvůli tomu, že nenosí vkusná trička, že jezdí na dovolenou (na ostrov Egina). Nemůžete ho ale obvinit z nečestnosti," citovala řeckého premiéra agentura AP.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá ekonomika nejpozději od října opět poroste, tvrdí ministr

05.07.2020 18:32 Pokles německé ekonomiky způsobený pandemií nemoci covid-19 se po letních prázdninách podaří…

Koronavirus povede k zásadním změnám ekonomiky, upozornila šéfka ECB

04.07.2020 17:31 Hospodářská krize vyvolaná pandemií nemoci covid-19 povede k zásadním změnám světové ekonomiky,…

"Doba uhelná" se v Německu chýlí ke konci. Spolkový sněm schválil zásadní…

03.07.2020 14:00 Poslanci německého Spolkového sněmu dnes schválili dvojici zákonů potvrzujících postupný odklon…

Německo se kvůli koronaviru zadlužuje. Spolkový sněm schválil rekordní…

02.07.2020 13:57 Německý Spolkový sněm dnes schválil druhou úpravu letošního státního rozpočtu kvůli opatřením…

Související:

Právě se děje

Další zprávy