Předvolební návrhy favorita voleb v Polsku působí těžkou hlavu investorům

Praha - Pavel Kopeček, portfolio manažer, ČSOB Asset Management, komentuje nadcházející parlamentní volby v Polsku, které nás čekají tento víkend.

Přidejte svůj názor

Polský parlament
doporučujeme

Polské volby jsou zajímavé hned z několika důvodů. Současná proevropská vláda svůj mandát pravděpodobně neobhájí, a to i přes velice příznivý ekonomický vývoj během své osmileté vlády. Nesilnější opoziční strana a favorit voleb, Právo a spravedlnost (PiS), se netají svým euroskeptickým pohledem a zamýšlenými výraznými změnami v hospodářské politice.

Právě předvolební návrhy působí těžkou hlavu investorům, především akcie bank negativně reagovaly na možné zavedení speciální bankovní daně a palčivé způsoby řešení hypoték ve švýcarských francích. Není náhodou, že navrhované změny připomínají maďarský scénář premiéra Viktora Orbána.

I kdyby se PiS podařilo sestavit jednobarevnou vládu, střet s realitou nakonec může vést k obroušení některých hran, navzdory silným předvolebním prohlášením. Koaliční vláda s některou z menších stran může přinést podobný efekt, který mohou investoři po předchozí panice dokonce ocenit. Nesmíme totiž zapomínat, že velkou část předvolebních návrhů již investoři strávili a realita nemusí být nakonec tak horká, jak se uvaří.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropská komise udělila Googlu pokutu 1,49 miliardy eur za AdSense

22.03.2019 15:20 Aktualizováno Americký internetový gigant Google dostal již třetí pokutu od Evropské komise za zneužívání svého…

Aktivita továren v eurozóně je nejhorší za šest let, index PMI klesá

22.03.2019 12:39 Podnikatelská aktivita v eurozóně byla v březnu podstatně horší, než se očekávalo. Kvůli velkému…

ČEZ koupil za stamiliony německý podnik En.plus

21.03.2019 05:11 Energetická společnost ČEZ na začátku roku prostřednictvím své firmy Elevion koupila stoprocentní…

Výhodné čínské investice v Česku a EU? Ekonomické partnerství má zásadní…

20.03.2019 12:32 Dlouhodobě diskutované čínské investice jsou poněkud jednostranné. Zatímco Číňané využívají…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama