Řecko opět v potížích: Tsipras chce summit eurozóny, Tusk to odmítl

Brusel - Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes dopoledne telefonicky hovořil s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem. Ministři financí eurozóny by se měli velmi brzy opět sejít kvůli situaci v zadluženém Řecku. To se s mezinárodními věřiteli stále nemůže shodnout na podmínkách finanční pomoci.

Donald Tusk
doporučujeme

"Je třeba se vyhnout situaci obnovené nejistoty pro Řecko," zdůraznil šéf unijních summitů. Podle řeckých médií se Tsipras chce podle všeho pokusit překonat ekonomické spory politickou cestou, a to tím, že chce požádat o uspořádání mimořádného summitu eurozóny.

Tusk to dnes svým prohlášením nepřímo odmítl. "Potřebujeme konkrétní datum pro nové jednání euroskupiny v blízké budoucnosti. A nemluvím o týdnech, ale o dnech," prohlásil.

Myšlenku summitu odmítl dnes také německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Místopředsedkyně Evropské komise Federica Mogheriniová dnes před novináři poznamenala, že podle komise existují podmínky k brzkému nalezení dohody na úrovni ministrů financí.

Atény se s věřiteli stále nedokázaly shodnout na klíčové prověrce loni v létě domluveného třetího záchranného programu. Výměnou za další uvolnění pomoci ve výši 5,4 miliardy eur (146 miliard Kč), případně až sedmi miliard, věřitelé v čele s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) požadují od Atén finanční škrty ve výši 3,6 miliardy eur (přes 97 miliard Kč). Peníze Řekové potřebují na splátku dluhů vůči MMF a Evropské centrální bance.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirem zkoušená Itálie chystá "matku všech reforem". Politolog je…

09.07.2020 00:01 NÁZOR - "Poprvé jsem slyšel italského politika slibovat omezení byrokracie, když mi bylo 13," píše…

Ekonomický problém jménem Itálie. Analytik popsal, čeho se bojí trhy

08.07.2020 22:06 Aktualizováno NÁZOR - Evropští lídři se mají příští týden sejít v Bruselu, přičemž vkládají naději do záchranného…

Francouzská ekonomika se podle expertů ve třetím čtvrtletí silně oživí

08.07.2020 14:00 Francouzská ekonomika se ve druhém čtvrtletí kvůli negativním dopadům šíření koronaviru proti…

Polské doly po přestávce vynucené koronavirem zase těží naplno

07.07.2020 13:31 Po třítýdenní přestávce vynucené koronavirem se uhelné doly polských státních společností PGG a JSW…

Související:

Právě se děje

Další zprávy