V Praze se podniká nejlépe z celé střední Evropy

Praha - Londýn, Paříž a Frankfurt jsou mezi obchodníky stále nejvhodnějšími městy pro podnikání v Evropě. Jak vyplývá ze studie European Cities Monitor, kterou v pondělí zveřejnila poradenská společnost Cushman & Wakefield, Praha si v žebříčku popularity evropských měst udržela 21. příčku.

Ilustrační fotografie

Kritéria, která manažeři považují za rozhodující pro umístění firemních aktivit, patří snadný přístup na trh a k zákazníkům, nabídka kvalitní pracovní síly, kvalita telekomunikací a vnitrostátní i mezinárodní dopravní spojení.

„V Praze roste podle zástupců zahraničních firem kvalita pracovní síly, ale například v telekomunikacích máme co dohánět,“ uvedla Radka Novak, vedoucí kancelářského týmu v Cushman & Wakefield. „V uplynulých dvou letech Česká republika v mnoha případech prohrála boj o nově příchozí společnosti s Maďarskem, Rumunskem či Polskem. Na vině je pravděpodobně dražší pracovní síla v ČR a chybějící státní pobídky,“ dodala.

Londýn si svou pozici na špici žebříčku drží od roku 1990, kdy byla studie poprvé zpracována. Průzkum se provádí mezi vedoucími pracovníky z 500 největších evropských firem, kteří přímo odpovídají za umístění nových poboček při expanzi firmy. Letos hodnotili 36 měst a to podle řady kritérií – např. kvalita života, telekomunikace, přístup na trhy, dostupnost a kvalita pracovníků, náklady na kancelářské prostory nebo dopravní obslužnost.

Letos poprvé do hodnocení zařadili i Bratislavu, v celkovém žebříčku se umístila na 32. místě. Manažeři ji velmi dobře hodnotí z hlediska nákladů na pracovní sílu, vládní podpory podnikání a nákladů na kanceláře.

„V Praze plánuje v příštích pěti letech otevřít své zastoupení 24 firem, zatímco v loňském roce své expanzní plány potvrdilo 20 firem. Na trhu je cítit mírný optimismus,“ sdělila Radka Novak. Nejvíce firem podle studie směřuje momentálně do Moskvy (47), na druhém místě je Varšava (30 firem), následuje Istanbul (29), Paříž (28) a Bukurešť (27).

Mezi faktory, které podle manažerů v příštích pěti letech nejvýrazněji ovlivní aktivity jejich firem, patří příležitosti na rozvíjejících se trzích, demografický vývoj (stárnutí populace), technologické změny a konkurence přicházející z rozvíjejících se trhů. Rozvíjející se trhy jsou současně vnímány jako obrovská příležitost, ale také jako silná hrozba.

Firmám výzkumníci také položili otázky zaměřené na jejich strategii ve vztahu k nemovitostem. V uplynulých 12 měsících dominovala snaha o konsolidaci a zmenšení používaných ploch (tuto strategii uvedlo 27 procent respondentů). V příštích 12 měsících bude hlavním cílem vyšší efektivita využívaných ploch, jak potvrdila čtvrtina dotazovaných.

Vyvážený je poměr firem, které mají v úmyslu přestěhování do levnějších prostor (11 procent) a firem, které naopak plánují přesun do kvalitnějších nemovitostí nebo lepší lokality (devět procent).

„Od roku 2008 došlo k výraznému posunu v přístupu společností k operativním nákladům a k využití prostor. Všichni manažeři výrazněji vnímají náklady spojené s užíváním kanceláří a jsou nyní připraveni věnovat energii prověření stávajícího stavu i možných optimalizačních řešení. Úspory nákladů lze dosáhnout přejednáním podmínek, zmenšením nevyužité plochy, přestěhováním do efektivnější a kvalitnější budovy, konsolidací či přestěhováním do jiné lokality s nižším nájemným,“ vysvětlila Novak.

Témata: firmy | Ekonomika
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Květnová inflace na Slovensku vystoupila na více než roční maximum 2,2…

15.06.2021 09:34 Meziroční míra inflace na Slovensku v květnu zrychlila tempo a z dubnové hodnoty 1,6 procenta…

Německá ekonomika podle Bundesbank překonává propad způsobený pandemií

11.06.2021 12:32 Německá ekonomika překonává propad způsobený pandemií covidu-19. Letos i příští rok výrazně poroste…

Světová banka zlepšila odhad letošního růstu globální ekonomiky

08.06.2021 18:08 Světová banka (SB) dnes zlepšila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 5,6 procenta z dříve…

Koronavirová krize na Slovensku nevedla k výraznějšímu nesplácení půjček

01.06.2021 12:00 Jen zlomek slovenských domácností, které po propuknutí koronavirové krize využily možnosti odkladu…

Trh práce v EU se patrně zotaví pomaleji než národní ekonomiky

26.05.2021 14:18 Trh práce v Evropské unii se z dopadů pandemie zřejmě zotaví později než ekonomika sedmadvacítky.…

Pandemie snížila hrubý domácí produkt Německa o 300 miliard eur

24.05.2021 14:41 Pandemie covidu-19 Německo připravila o 300 miliard eur (7,6 bilionu Kč) na hrubém domácím produktu…

ECB: Největšími riziky pro eurozónu jsou vysoké zadlužení a realitní…

19.05.2021 16:57 Vysoké zadlužení a realitní bublina patří mezi největší rizika pro ekonomiku eurozóny a její…

Míra inflace v Británii se v dubnu více než zdvojnásobila

19.05.2021 10:12 Růst spotřebitelských cen v Británii v dubnu zrychlil a míra inflace se více než zdvojnásobila.…

Prodej nových aut v EU v dubnu prudce vzrostl

19.05.2021 09:03 Počet registrací nových aut v Evropské unii v dubnu meziročně vzrostl o 218,6 procenta na 862.226…

Šéf Tesly Elon Musk klesá v žebříčku nejbohatších, v pondělí byl až třetí

18.05.2021 15:12 Šéf americké automobilky Tesla Elon Musk, který se minulý týden přičinil o cenový propad…

Související:

Právě se děje