Turbulence a několik let nejistoty. Brexit bude bouřlivý, avizuje britský ministr financí

Birmingham - Britský ministr financí Philip Hammond očekává, že britské hospodářství bude během výstupových rozhovorů s Evropskou unií čelit otřesům. Ekonomiku podle něj zřejmě čeká až několikaleté období nejistoty.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Brexit, ilustrační foto
doporučujeme

"Během procesu vyjednávání musíme turbulence očekávat, čeká nás také období několika let, možná i delší, kdy podnikání bude provázet nejistota z výsledné podoby našich vztahů s Evropskou unií. Během této doby bude nutné hospodářství podpořit," řekl Hammond v rozhovoru s novináři na okraji výroční konference vládnoucí Konzervativní strany premiérky Theresy Mayové. Dodal, že je zastáncem co nejrychlejšího uzavření dohody s Bruselem.

Ministr chce, aby výsledek znamenal pro britské firmy co největší přístup na jednotný unijní trh, zatímco britská vláda by si podržela kontrolu nad hranicemi Spojeného království.

Londýn podle Bruselu ale nemůže s přístupem na společný trh počítat, pokud nebude respektovat jeho čtyři svobody: volnost pohybu zboží, služeb, kapitálu i osob.

Brexitu se Hammond věnoval i v proslovu ke straníkům, ve kterém zopakoval stanovisko vlády, že žádné druhé referendum o britské unijní budoucnosti vypsáno nebude. Dodal, že není možné očekávat žádné vytáčky a kličky, neboť Spojené království skutečně z EU odchází.

"Až se budoucí generace ohlédnou zpět k našemu rozhodnutí z roku 2016, neuvidí konec éry, ale začátek nového věku, neuvidí zemi uzavírající se do sebe, ale stát, který se odhodlaně a rozhodně natahuje k novým příležitostem," řekl v Hammond v závěru svého projevu. Předtím ministr financí mimo jiné hovořil o tom, že Spojené království chce odchodem z EU získat zpět kontrolu nad svými zákony a hranicemi a zajistit britským soudům svrchované postavení.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nizozemský květinový průmysl v dobách koronaviru uvadá

31.03.2020 07:29 Navzdory dokonalému jarnímu počasí nepřestává nizozemský květinový průmysl uvadat kvůli pokračující…

Německo čeká hluboká recese. HDP má klesnout o 2,8 procenta, odhadují…

30.03.2020 13:01 Německo letos čeká hluboká recese, přinejmenším v prvním pololetí. Za celý rok ekonomika podle…

Fond Quant: Akciové trhy se propadly více, než odpovídá hrozbám

30.03.2020 12:21 Světové akciové trhy se v souvislosti s koronavirem propadly více, než by odpovídalo skutečným…

Ekonomická nálada na Slovensku klesla, začínají se projevovat dopady…

30.03.2020 10:23 Ekonomická nálada na Slovensku letos v březnu, kdy země zaznamenala první potvrzené případy nákazy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama