Vláda schválila sjednání dohody CETA mezi EU a Kanadou, podepsána by mohla být na konci měsíce

Praha – Kabinet Bohuslava Sobotky dnes schválil sjednání dohody o volném obchodu mezi Evropskou unií a Kanadou (CETA). Na twitteru o tom informoval mluvčí vlády Martin Ayrer.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Vláda ČR
doporučujeme

Smlouva CETA by mohla být podepsána na summitu EU s Kanadou 27. října, má ale řadu odpůrců. Českým firmám by mohla otevřít řadu příležitostí. Mezi sektory, které z ní budou nejvíce těžit, by měly patřit strojírenský, hutnický a chemický průmysl, ale i zdravotnictví, farmacie, či těžební průmysl. Odstraněním cel klesnou náklady pro vývozce, což přispěje k jejich konkurenceschopnosti. Pro spotřebitele to zase bude mít efekt v podobě nižších cen. Píše se to v návrhu na sjednání smlouvy.

Dohoda CETA má jako stejně jako dokument mezi EU a USA zvaný Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) řadu kritiků. Ti mimo jiné tvrdí, že dohody poskytnou větší sílu nadnárodním společnostem a povedou ke zhoršení potravinářských, ekologických i pracovních norem. Zastánci TTIP a CETA naopak tvrdí, že tyto dokumenty podpoří hospodářský růst i tvorbu pracovních míst.

Podle materiálu by se dohoda s Kanadou měla pozitivně dotknout zejména českého exportu kolejnic, pneumatik, výrobků ze železa a oceli a obráběcích strojů. Velký potenciál se podle dokumentu nachází především v oblasti stavebních služeb, služeb svobodných povolání (zejména architekti, inženýři), IT služeb, environmentálních distribučních a dopravních služeb.

Kromě odstranění cel v obchodu se zbožím dohoda pokrývá služby, ochranu práv k duševnímu vlastnictví, veřejné zakázky a také podporu a ochranu investic. V momentě jejího vstupu v platnost bude odstraněno 99 procent cel na průmyslové výrobky a po uplynutí přechodných období budou tyto položky do Kanady exportovány bezcelně.

U zemědělských a potravinářských položek, které jsou vnímány jako citlivější, Kanada otevře svůj trh z 92 procent po uplynutí přechodných období, v případě EU půjde o téměř 94 procent. Týká se to mléka a mléčných výrobků, čokolády, potravinových přípravků a minerálních vod. Smlouva otevírá kanadský trh s veřejnými zakázkami, včetně provincií, teritorií a municipalit.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropská komise udělila Googlu pokutu 1,49 miliardy eur za AdSense

22.03.2019 15:20 Aktualizováno Americký internetový gigant Google dostal již třetí pokutu od Evropské komise za zneužívání svého…

Aktivita továren v eurozóně je nejhorší za šest let, index PMI klesá

22.03.2019 12:39 Podnikatelská aktivita v eurozóně byla v březnu podstatně horší, než se očekávalo. Kvůli velkému…

ČEZ koupil za stamiliony německý podnik En.plus

21.03.2019 05:11 Energetická společnost ČEZ na začátku roku prostřednictvím své firmy Elevion koupila stoprocentní…

Výhodné čínské investice v Česku a EU? Ekonomické partnerství má zásadní…

20.03.2019 12:32 Dlouhodobě diskutované čínské investice jsou poněkud jednostranné. Zatímco Číňané využívají…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama