Konec eura? Měna brzy zkolabuje, všechno je špatně, varuje její zakladatel

Berlín – Německý ekonom a otec jednotné evropské měny Otmar Issing tvrdí, že euro stojí před kolapsem. Měna podle něj potřebuje reformu, jinak zanikne. K vážné situaci podle něj přispěly i neuvážené půjčky Řecku a Irsku. Píše to britský The Telegraph.

Přidejte svůj názor 50 komentářů

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
doporučujeme

„Jednoho dne se tento domeček z karet zhroutí," tvrdí Issing, první hlavní ekonom Evropské centrální banky (ECB). Euro podle něj bylo zrazeno politiky. „Realisticky se budeme trmácet od jedné krize ke druhé. Je obtížné předpovědět, jak dlouho to bude trvat, ale nemůže to takto jít donekonečna," řekl v rozhovoru pro Central Banking.

Ekonom také kritizuje Evropskou komisi, která se podle něj vzdala jakékoliv snahy prosazovat smysluplným způsobem pravidla. „Tento morální hazard je ohromující," tvrdí. Evropská centrální banka je pak podle něj na „šikmé ploše", podle jeho názoru smrtelně ohrožuje systém tím, že zachraňuje bankrotující státy, které porušily smlouvy.

„Pakt o stabilitě a růstu více či méně selhal. Tržní disciplína je kvůli intervencím ECB pryč. Takže tu není fiskální kontrolní mechanismus ze strany trhů či politiky. Tyto prvky bzdou pohromou pro měnovou unii," předvídá.

Situaci podle něj ještě zhoršilo Řecko, které se mermomocí snaží euro udržet. Zemi by však podle Issinga pomohl spíše návrat k půbovní měně. Řekům podle něj měla být nabídnuta velkorysá podpora, ale až poté, co obnoví svou životaschopnost kurzovým návratem právě k drachmě.

Témata: EUR | eurozóna
Vstupte do diskuze (50)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropská komise udělila Googlu pokutu 1,49 miliardy eur za AdSense

22.03.2019 15:20 Aktualizováno Americký internetový gigant Google dostal již třetí pokutu od Evropské komise za zneužívání svého…

Aktivita továren v eurozóně je nejhorší za šest let, index PMI klesá

22.03.2019 12:39 Podnikatelská aktivita v eurozóně byla v březnu podstatně horší, než se očekávalo. Kvůli velkému…

ČEZ koupil za stamiliony německý podnik En.plus

21.03.2019 05:11 Energetická společnost ČEZ na začátku roku prostřednictvím své firmy Elevion koupila stoprocentní…

Výhodné čínské investice v Česku a EU? Ekonomické partnerství má zásadní…

20.03.2019 12:32 Dlouhodobě diskutované čínské investice jsou poněkud jednostranné. Zatímco Číňané využívají…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama