Inflace v Německu v závěru roku zrychlila, na ECB se sesypali kritici její politiky

Berlín - Inflace v Německu se dostala na nejvyšší úroveň od července 2013, když se v prosinci 2016 meziroční tempo růstu spotřebitelských cen více než zdvojnásobilo na 1,7 procenta. V listopadu 2016 růst činil 0,7 procenta.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Vyplývá to z předběžných údajů harmonizovaných s metodikou Evropské unie, které dnes zveřejnil německý statistický úřad. Inflaci podpořily zejména vyšší ceny energií a potravin.

Čerstvé údaje tak poskytují odpůrcům mimořádně uvolněné měnové politiky Evropské centrální banky (ECB) silnější argumenty pro ukončení programu nákupu dluhopisů, kterým se banka snaží podpořit inflaci a hospodářský růst v eurozóně. "Tento nárůst inflace je jasným signálem pro opuštění expanzivní měnové politiky," uvedl šéf mnichovského ekonomického institutu Ifo Clemens Fuest.

Mezi kritiky uvolněné měnové politiky ECB, která zahrnuje i nulovou základní úrokovou sazbu, patří šéf německé centrální banky Jens Weidmann i mnozí němečtí politici. "Politika nulových úrokových sazeb ve spojení s rostoucí inflací je pro německé střadatele ničivá," uvedl bavorský ministr financí Markus Söder.

ECB začátkem prosince prodloužila program nákupů dluhopisů o devět měsíců, což znamená do konce příštího roku. Zároveň ale rozhodla, že od dubna sníží měsíční objem těchto nákupů na 60 miliard eur (1,6 bilionu Kč) ze současných 80 miliard eur.

Cílem ECB je, aby se meziroční inflace v eurozóně pohybovala těsně pod dvěma procenty.

Podle německé metodiky výpočtu se spotřebitelské ceny v Německu v prosinci meziročně zvýšily rovněž o 1,7 procenta po listopadovém nárůstu o 0,8 procenta. Ceny energií a potravin stouply shodně o 2,5 procenta.

Loading...
Témata: Německo | inflace | ecb
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nižší daně, vyšší rodičovská. Slovensko čekají od roku 2020 převratné změny

18.09.2019 14:50 Slovensko od příštího roku sníží sazbu daně z příjmů menším firmám a živnostníkům na 15 procent.…

Inflace v eurozóně se zasekla na jednom procentu. Jak zareaguje ECB?

18.09.2019 13:40 Míra inflace v eurozóně v srpnu činila jedno procento, stejně jako v červenci. Ve své konečné…

Prodej nových aut v EU za osm měsíců klesl. Má být ještě hůř, soudí…

18.09.2019 12:20 Aktualizováno Prodej nových osobních aut v Evropské unii za prvních osm měsíců letošního roku klesl o 3,2…

Důvěra investorů v německou ekonomiku se zlepšila, výhled ale zůstává…

17.09.2019 14:16 Aktualizováno Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v září zlepšila více, než se čekalo. Výhled…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama