Inflace v Německu v závěru roku zrychlila, na ECB se sesypali kritici její politiky

Berlín - Inflace v Německu se dostala na nejvyšší úroveň od července 2013, když se v prosinci 2016 meziroční tempo růstu spotřebitelských cen více než zdvojnásobilo na 1,7 procenta. V listopadu 2016 růst činil 0,7 procenta.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Vyplývá to z předběžných údajů harmonizovaných s metodikou Evropské unie, které dnes zveřejnil německý statistický úřad. Inflaci podpořily zejména vyšší ceny energií a potravin.

Čerstvé údaje tak poskytují odpůrcům mimořádně uvolněné měnové politiky Evropské centrální banky (ECB) silnější argumenty pro ukončení programu nákupu dluhopisů, kterým se banka snaží podpořit inflaci a hospodářský růst v eurozóně. "Tento nárůst inflace je jasným signálem pro opuštění expanzivní měnové politiky," uvedl šéf mnichovského ekonomického institutu Ifo Clemens Fuest.

Mezi kritiky uvolněné měnové politiky ECB, která zahrnuje i nulovou základní úrokovou sazbu, patří šéf německé centrální banky Jens Weidmann i mnozí němečtí politici. "Politika nulových úrokových sazeb ve spojení s rostoucí inflací je pro německé střadatele ničivá," uvedl bavorský ministr financí Markus Söder.

ECB začátkem prosince prodloužila program nákupů dluhopisů o devět měsíců, což znamená do konce příštího roku. Zároveň ale rozhodla, že od dubna sníží měsíční objem těchto nákupů na 60 miliard eur (1,6 bilionu Kč) ze současných 80 miliard eur.

Cílem ECB je, aby se meziroční inflace v eurozóně pohybovala těsně pod dvěma procenty.

Podle německé metodiky výpočtu se spotřebitelské ceny v Německu v prosinci meziročně zvýšily rovněž o 1,7 procenta po listopadovém nárůstu o 0,8 procenta. Ceny energií a potravin stouply shodně o 2,5 procenta.

Témata: Německo | inflace | ecb
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropská komise udělila Googlu pokutu 1,49 miliardy eur za AdSense

22.03.2019 15:20 Aktualizováno Americký internetový gigant Google dostal již třetí pokutu od Evropské komise za zneužívání svého…

Aktivita továren v eurozóně je nejhorší za šest let, index PMI klesá

22.03.2019 12:39 Podnikatelská aktivita v eurozóně byla v březnu podstatně horší, než se očekávalo. Kvůli velkému…

ČEZ koupil za stamiliony německý podnik En.plus

21.03.2019 05:11 Energetická společnost ČEZ na začátku roku prostřednictvím své firmy Elevion koupila stoprocentní…

Výhodné čínské investice v Česku a EU? Ekonomické partnerství má zásadní…

20.03.2019 12:32 Dlouhodobě diskutované čínské investice jsou poněkud jednostranné. Zatímco Číňané využívají…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama