Nezaměstnanost ve Francii klesla, očekává se silný růst HDP

Paříž - Francouzský statistický úřad INSEE dnes oznámil, že se nezaměstnanost ve druhém čtvrtletí podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO) snížila na 9,5 procenta. V předchozím kvartálu byla o desetinu procentního bodu vyšší.

Paříž, ilustrační foto
doporučujeme

Francouzský trh práce utrpěl velké ztráty v důsledku finanční krize na konci minulého desetiletí. Statistický úřad už minulý týden oznámil, že růst počtu míst v soukromém sektoru byl nejrychlejší za více než šest let.

Současné oživení může usnadnit plány prezidenta Emmanuela Macrona prosadit reformy pracovního trhu, který je ve Francii nepružný. Jedna z odborových organizací, radikálně levicová CGT, na září ohlásila celonárodní protest proti plánovaným reformám. Ostatní organizace zvažují, zda se k ní připojí.

Nezaměstnanost ve Francii je stále výrazně vyšší než v sousedním Německu, kde je pod šesti procenty, a také v porovnání s Británií, kde je nezaměstnanost 4,4 procenta. "Francie, která letos zažívá růst aktivity, se vzdalovala náskoku Německa, ale už to dohání," řekl agentuře Reuters analytik Lorne Baring z ženevské investiční společnosti B Capital.

Francie má letos nakročeno k nejsilnějšímu hospodářskému růstu od roku 2011. Hrubý domácí produkt (HDP) by se měl zvýšit o 1,6 procenta po loňském růstu o 1,1 procenta.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenský průmysl je z nejhoršího venku? Výkon se začíná zvyšovat

10.07.2020 16:39 Aktualizováno Výkony slovenského průmyslu se v květnu zvýšily o téměř pětinu oproti dubnu, kdy kvůli dopadům…

Německé úřady vyšetřují Wirecard kvůli praní špinavých peněz

09.07.2020 19:33 Aktualizováno Německé úřady vyšetřují společnost Wirecard kvůli podezření z praní špinavých peněz. Podle Reuters…

Dieselgate: Volkswagen může čelit žalobě v zemích prodeje aut, rozhodl…

09.07.2020 17:01 Aktualizováno Spotřebitelé v Evropské unii mohou žalovat Volkswagen u soudu ve své zemi, pokud si zde koupili…

Evropský parlament přijal nová pravidla pro autodopravce a řidiče kamionů

09.07.2020 12:25 Aktualizováno Evropský parlment dnes přijal několik let vyjednávaná nová pravidla pro řidiče kamionů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy