EU nabídne Británii ambiciózní obchodní dohodu

Londýn/Brusel - EU je připravena Spojenému království nabídnout "nanejvýš ambiciózní" dohodu o vzájemných obchodních vztazích v období po brexitu v roce 2019. Podmínkou však je, že Londýn bude respektovat podmínky rozvodu.

Brexit, ilustrační foto
doporučujeme

"Evropská unie bude připravena nabídnout nanejvýš ambiciózní přístup k dohodám o volném obchodu," ujistil dnes hlavní vyjednávač Evropské unie pro brexit Michel Barnier.

V říjnu dospělo 27 hlav států a vlád zemí EU k závěru, že po pěti jednacích kolech zatím u tří základních témat první fáze brexitového vyjednávání není dostatečný pokrok. Než s Londýnem začne hovořit o budoucí podobě vztahů, chce 27 zemí EU dosáhnout alespoň základních obrysů dohody o právech občanů EU v Británii po brexitu, o irských hranicích a o finančním vyrovnání. Právě tam je zřejmě zatím dohoda nejkomplikovanější.

Bearnier dnes rovněž zdůraznil, že pro EU není preferovaným scénářem brexit bez dohody, ale je na něj připravena. "Možnost nedohody se vyskytuje v britské veřejné debatě často, ale jenom ti, kteří nevědí, nebo nechtějí vědět, jaké jsou nynější přínosy členství v EU, říkají, že nedohoda by byla pozitivní volbou," prohlásil Barnier.

Odmítl rovněž představu, že by si EU mohla ze stávajícího jednotného trhu "vybrat třešinky" a částečně v něm zůstat. "Jednotný trh je soubor čtyř nedělitelných svobod," připomněl Barnier základní svobody unijního trhu - volný pohyb zboží, osob, služeb a kapitálu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá ekonomika nejpozději od října opět poroste, tvrdí ministr

05.07.2020 18:32 Pokles německé ekonomiky způsobený pandemií nemoci covid-19 se po letních prázdninách podaří…

Koronavirus povede k zásadním změnám ekonomiky, upozornila šéfka ECB

04.07.2020 17:31 Hospodářská krize vyvolaná pandemií nemoci covid-19 povede k zásadním změnám světové ekonomiky,…

"Doba uhelná" se v Německu chýlí ke konci. Spolkový sněm schválil zásadní…

03.07.2020 14:00 Poslanci německého Spolkového sněmu dnes schválili dvojici zákonů potvrzujících postupný odklon…

Německo se kvůli koronaviru zadlužuje. Spolkový sněm schválil rekordní…

02.07.2020 13:57 Německý Spolkový sněm dnes schválil druhou úpravu letošního státního rozpočtu kvůli opatřením…

Související:

Právě se děje

Další zprávy