Francií otřásá salmonelóza. Z trhu musí být staženo 7000 tun kojeneckého mléka

Paříž - Úřady ve Francii nařídily stažení kojeneckého mléka vyráběného skupinou Lactalis pro Francii i zahraniční trhy vzhledem k riziku kontaminace salmonelou. Jde o téměř 7000 tun výrobků.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Lactalis již musela počátkem měsíce stáhnout z obchodů dvanáct dodávek kojeneckého mléka ze závodu v Craon na západě Francii. Nyní francouzské ministerstvo hospodářství a financí vydalo seznam více než 600 stahovaných položek, jejichž spotřebu a vývoz zakázalo.

Salmonela způsobuje průjmová onemocnění, nebezpečná může být především malým dětem, jakož i starším a nemocným lidem s oslabeným imunitním systémem kvůli velké ztrátě tekutin.

Předchozí pokyn ke stažení výrobků úřady vydaly poté, co salmonela ve Francii postihla dvě desítky kojenců. Ministerstvo nyní uvedlo, že opatření přijatá od 2. prosince nebyla s to zvládnout riziko kontaminace.

Ve Francii bylo tento týden ohlášeno pět nových případů salmonelózy u kojenců, z nichž jeden požíval rýžové mléko, které nefigurovalo mezi stahovanými výrobky na počátku měsíce. "Tyto děti jsou v pořádku," ujistilo ministerstvo.

Mluvčí společnosti odhadl, že zdrojem kontaminace mohla být od 1. do 6. května jedna ze sušáren závodu v Craon. "Jako preventivní opatření bylo rozhodnuto stáhnout všechny výrobky vyrobené od 15. února," řekl.

Úřady vyzvaly rodiče, aby nepoužívaly dotčené výrobky, zejména ty, které se ve Francii prodávají pod značkami Milumel a Picot. Jde o širokou škálu výrobků, z nichž některé se prodávají jen v lékárnách.

V českém tisku se před časem objevila informace, že síť lékáren Dr. Max, působící v Česku a na Slovensku, rozšířila sortiment o sušená kojenecká mléka vyráběná ve francouzském závodě Lactalis. Podle mluvčího sítě Michala Petrova ale dodávky pro lékárny Dr. Max byly vyrobeny v jiném období než výrobky, které jsou momentálně stahovány.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo utne výrobu elektřiny z hnědého uhlí, firmy dostanou kompenzace

16.01.2020 14:28 Aktualizováno Německá vláda se dohodla se spolkovými zeměmi na ukončení výroby elektrické energie z hnědého uhlí,…

Prodej aut PSA Group výrazně klesl, firma má potíže v Číně a na Blízkém…

16.01.2020 11:08 Celosvětový prodej aut francouzské automobilky PSA Group loni klesl o deset procent na 3,49 milionu…

Nová auta v EU jdou na odbyt. Prodej loni rostl šestým rokem za sebou

16.01.2020 09:47 Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v loňském roce zvýšil o 1,2 procenta na 15,34…

Německá ekonomika značně pokulhává. Situace je nejhorší od roku 2013

15.01.2020 11:58 Růst německé ekonomiky loni výrazně zpomalil. Hrubý domácí produkt (HDP) se zvýšil jen o 0,6…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama