Prodej aut v Británii klesá nejprudším tempem, Německu se naopak daří

Londýn/Berlín - Prodej nových osobních automobilů v Británii se loni snížil o 5,7 procent na zhruba 2,54 milionu vozů. Jde o nejprudší pokles od roku 2009. Prodej nových osobních aut v Německu se loni naopak zvýšil o 2,7 procenta na 3,44 milionu.

Ilustrační foto
doporučujeme

"V samotném prosinci se prodej nových osobních automobilů v Británii propadl o téměř 14 procent a podmínky na britském automobilovém trhu zůstanou obtížné i v dalších měsících," oznámil britský Svaz výrobců a prodejců aut (SMMT). 

Generální ředitel SMMT Mike Hawes uvedl, že na britský automobilový trh má negativní dopad nejistota ohledně budoucnosti naftových motorů a pokles spotřebitelské a podnikatelské důvěry po předloňském referendu o odchodu Británie z Evropské unie. Upozornil však, že v předchozích dvou letech byl prodej rekordní a že loňský rok byl navzdory poklesu třetím nejlepším za poslední desetiletí.

Poptávka po naftových automobilech se loni propadla o více než 17 procent na méně než 1,1 milionu vozů. Průměrné emise oxidu uhličitého u nových vozů v důsledku přechodu k benzinovým motorům zaznamenaly první nárůst za dvě desetiletí, proti roku 2016 se zvýšily o 0,8 procenta, uvedl podle agentury Reuters SMMT.

Řada měst i zemí začala po skandálu německé automobilky Volkswagen s falšováním testů emisí oxidů dusíku u naftových vozů uvažovat o omezování naftových motorů. Hawes nicméně upozorňuje, že pro mnoho řidičů je naftový motor stále nejlepší volbou, protože jim umožňuje ušetřit spoustu peněz a má nižší emise oxidu uhličitého.

Německo je na tom mnohem lépe

Jedničkou na německém trhu s podílem 18,4 procenta zůstal Volkswagen, i když mu prodej loni klesl o 3,3 procenta. Největší dovozní značkou byla Škoda s podílem na trhu 5,6 procenta, za ní následoval Renault s podílem 3,9 procenta. Mírně se loni snížil prodej automobilů BMW, naopak více aut prodaly automobilky Mercedes a Ford. Prudce se zvýšil prodej vozů Tesla, a to o 74,6 procenta. Prodej značky Alfa Romeo stoupl o 42 procent.

Podíl vozů s naftovým motorem na celkovém prodeji klesl na 38,8 procenta ze 45,9 procenta předloni. Zájem o naftová auta klesá od skandálu automobilky Volkswagen s manipulacemi při testování emisí těchto vozů.

Podíl aut s benzinovým motorem na celkovém prodeji se mírně zvýšil a dosáhl 57,7 procenta. Dál prudce rostl prodej aut s alternativním pohonem, jejich podíl na celkovém prodeji ale dál zůstává nízký.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Škoda Auto si upevnila pozici jedničky na slovenském trhu

15.01.2021 16:15 Automobilka Škoda Auto si loni upevnila pozici jedničky na slovenském trhu s novými osobními vozy s…

Německý úřad schválil okamžité pokračování výstavby Nord Stream 2

15.01.2021 15:16 Aktualizováno Spolkový úřad pro lodní dopravu a hydrografii (BSH) schválil okamžité pokračování výstavby…

Dieselgate: Soud zastavil řízení s bývalým šéfem VW obviněným z manipulace

15.01.2021 13:40 Soud v německém Braunschweigu zastavil trestní řízení s bývalým šéfem německého automobilového…

Německo má poprvé od roku 2011 schodek rozpočtu, propad HDP není tak…

14.01.2021 14:14 Aktualizováno Německo má kvůli dopadům koronavirové krize poprvé od roku 2011 schodek rozpočtu. Za loňský rok…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama