Největším obchodním partnerem Německa je druhý rok po sobě Čína, ČR je desátá

Berlín – V loňském roce, stejně jako v roce 2016, byla největším obchodním partnerem Německa Čína. Česká republika obsadila desátou příčku. 

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil německý statistický úřad. Údaje rovněž ukázaly pokles německého exportu do Británie, která se nyní připravuje k odchodu z Evropské unie. Podle německého obchodního svazu BGA bude sestupný trend u vývozu do Británie pokračovat.

Loci se objem obchodní výměny mezi Německem a Čínou zvýšil na 186,6 miliardy eur (4,7 bilionu Kč) ze 170,2 miliardy eur v roce předchozím. Druhým největším obchodním partnerem bylo Nizozemsko (177,3 miliardy eur), za kterým následovaly Spojené státy (172,6 miliardy eur). Objem obchodní výměny mezi Německem a Českou republikou pak činil 87,9 miliardy eur (2,2 bilionu Kč).

Pohoršila si naopak Francie, která sestoupila ze druhého na čtvrté místo. V letech 1975 až 2014 přitom byla pro Německo největším obchodním partnerem. V roce 2015 ji z tohoto postu sesadily Spojené státy, které následně vystřídala Čína.

USA nicméně v loňském roce zůstaly největším odbytištěm pro německé zboží. Hodnota amerického importu z Německa dosáhla 111,5 miliardy eur. Druhé místo obsadila Francie následovaná Čínou. Británie klesla o dvě příčky na páté místo. Česká republika obsadila 12. místo s importem v hodnotě 41,6 miliardy eur.

Nejvíce zboží loni dovezlo Německo z Číny. Hodnota čínského exportu do Německa přesáhla 100 miliard eur. Na dalších dvou příčkách se umístily Nizozemsko a Francie, uvedl statistický úřad. České republice patřilo sedmé místo s exportem v hodnotě 46,3 miliardy eur.

Největší schodek mělo Německo v obchodování s Čínou, a to 14,3 miliardy eur. V obchodování s Českem činil schodek Německa 4,6 miliardy eur, vyplývá z údajů statistického úřadu. Největší přebytek mělo Německo v obchodování se Spojenými státy, a to přes 50 miliard eur.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ryanair padá na dno. Potopí ho i problémy s boeingy

20.05.2019 10:55 Celoroční zisk irských aerolinek Ryanair se snížil na čtyřleté minimum. Firma navíc varovala, že v…

Vstup do EU byl zásadním okamžikem českých dějin, tvrdí představitelé…

16.05.2019 14:31 Vstup Česka do Evropské unie byl z ekonomického pohledu jednoznačným úspěchem. Vzrostl hrubý domácí…

Lidl a Kaufland vydělaly majiteli přes 100 miliard eur

13.05.2019 18:34 Německá maloobchodní skupina Schwarz Gruppe, která vlastní diskontní řetězce Lidl a Kaufland, v…

Do Maďarska stále proudí nekvalitní ruská ropa

13.05.2019 17:24 Aktualizováno Maďarská ropná a plynárenská skupina MOL již obdržela testovací dodávky ruské ropy z ropovodu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama