Index neřesti: Zlozvyky jsou nejlevnější pro Lucemburčany. Jak si vede Česko?

Lucemburk - Drogy, alkohol a cigarety jsou v poměru k výdělkům nejdostupnější v Lucembursku, naopak nejhlouběji do kapsy k uspokojení takovéhoto zlozvyku musí sáhnout lidé na Ukrajině, v Pákistánu či Nepálu. Česko je na 27. místě a oproti předchozímu hodnocení si o sedm příček "polepšilo". Vyplývá to z indexu neřesti za rok 2017, který sestavila agentura Bloomberg.

Cigarety, kouření
doporučujeme

V rámci přehledu Bloomberg srovnává s týdenním výdělkem v dané zemi místní náklady na pořízení balíčku cigaret prémiové a běžné značky, lahve piva, vína a destilátu, gramu amfetaminu, gramu marihuany, gramu kokainu a gramu opioidu, například heroinu či opia.

Nejdostupnější neřesti jsou v Lucembursku, kde výše zmíněný nákupní košík vyjde na méně než desetinu místního týdenního příjmu. Ke stanovení příjmu Bloomberg vychází z výkonu ekonomiky. V případě Lucemburska je nutné poznamenat, že pilířem této malé země je rozsáhlý finanční sektor, takže Lucembursko v poměru HDP na osobu výrazně převyšuje průměr Evropské unie.

První pětku zemí s nejdostupnějším financováním neřestí tvoří vedle Lucemburska Bahamy, Švýcarsko, Island a Francie, kde nákup vyjde do 20 procent týdenního příjmu. V Česku je to asi 40 procent týdenního příjmu a na Slovensku s 47. pozicí pak 72 procent. Ukrajinec musí ovšem vydat 13 týdenních platů. 

Pokud jde o prosté porovnání cen, pak jsou Japonsko a Nový Zéland s Austrálií jedinými třemi státy, kde nákup těchto drog, alkoholu a cigaret přijde na více než tisíc dolarů (21.000 korun). V Česku je pak účet 152 dolarů (3100 korun) a na Slovensku 242 dolarů (5000 korun).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Oživení ekonomiky vázne. Peníze z fondu obnovy EU musí být rozděleny…

19.10.2020 13:47 Evropská unie musí urychleně rozdělit 750 miliard eur (přes 20 bilionů Kč) z fondu obnovy, který má…

EU začala vyšetřovat Instagram, sociální síť nechrání osobní údaje dětí

19.10.2020 10:43 Irská Komise na ochranu dat (DPC) začala vyšetřovat službu Instagram, a to kvůli podezření, že…

Andorra vstoupila do Mezinárodního měnového fondu, stala se 190. členským…

17.10.2020 07:58 Andorra se v pátek oficiálně stala 190. členským státem Mezinárodního měnového fondu (MMF). V…

Agentura Moody's zhoršila rating Británie, nyní ji hodnotí stejně jako ČR

17.10.2020 07:52 Mezinárodní ratingová agentura Moody's zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama