Mýtný gigant CzechToll/SkyToll? Tendr může vyhrát i v Německu, je ve finále

Praha - Konsorcium CzechToll a SkyToll, které zvítězilo v tendru na mýtný systém v Česku, se účastní i výběru provozovatele systému mýta v sousedním Německu. Na dnešní tiskové konferenci to řekl investiční ředitel skupiny PPF, které CzechToll patří, Robert Ševela.

Přidejte svůj názor

Mýtné

V německém tendru je podle Ševely CzechToll se SkyTollem ve finále spolu s dalšími třemi firmami, mezi kterými je i Kapsch. Vítěz dvanáctiletého kontraktu s opcí by měl být znám letos v létě. Satelitní technologie v Německu zajišťuje výběr mýta na 50.000 kilometrech komunikací v ročním objemu zhruba 150 miliard Kč.

"Toto dokládá, že zájem PPF v této oblasti je opravdu strategický a dlouhodobý a očekáváme rozvoj telekomunikační infrastruktury v této oblasti," uvedl Ševela. PPF vlastní mimo jiné majoritu v největším tuzemském operátorovi O2 nebo majiteli telekomunikační infrastruktury CETIN.

V Česku konsorcium zvítězilo s nabídkou nákladů na vybudování a desetiletý provoz systému od roku 2020 ve výši 10,75 miliardy korun, což bylo o 2,7 miliardy méně než druhá nejvýhodnější nabídka stávajícího provozovatele mýtného systému Kapsch.

Přechod ze stávajícího systému výběru prostřednictvím mýtných bran na satelitní bude pro řidiče znamenat nutnost výměny palubních jednotek. Získají ale možnost využít více platebních metod nebo spravovat mýtné platby přes internet. Vozidla bude pro účely platby mýta systém sledovat prostřednictvím satelitní technologie GPS, případně Galileo, data budou v rámci systému přenášena prostřednictvím mobilní sítě. Stávající mýtné brány využije pro kontrolu vozidel.

Podle generálního ředitele SkyTollu Mateje Okáliho stát díky satelitnímu systému získá větší flexibilitu, pokud by chtěl systém v budoucnu dále rozšiřovat, více informací o dopravních tocích a další telematické služby.

CzechToll je v konsorciu strategickým partnerem. Mýtný systém v Česku bude provozovat a také financovat jeho výstavbu. SkyToll, který provozuje satelitní výběr mýta na Slovensku, bude v ČR garantem technického řešení a designu systému. Mýtné bude vybírat na dálniční síti a dalších 900 kilometrů silnic první třídy.

Uzavření smlouvy o vybudování a provozu mýtného systému očekává ministerstvo dopravy na podzim po vypořádání případných námitek ostatních uchazečů a podnětů, které zejména společnost Kapsch podala k ÚOHS. Podněty Kapsche byly podle Ševely účelově směřující k tomu, aby byl tendr zrušený a Kapsch mohl dál vybírat mýto ve stávajícím systému. Pokud by ke zrušení tendru došlo, bude se konsorcium bránit právní cestou.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nad nesplavností našich řek můžeme „mávnout rukou“. Česko víc ohrožuje…

20.01.2019 13:15 Vážným problémem, který během uplynulých měsíců zasáhl téměř celou Evropu, je boj se suchem.…

Ekonomický růst ekonomiky letos zpomalí na 3,2 procenta

20.01.2019 10:13 Ekonomický růst v zemích střední a východní Evropy bude letos činit kvůli mírnému cyklickému…

Německo zvažuje změnu postoje k Huawei. Bude vyloučen z výstavby sítě 5G?

17.01.2019 15:51 Aktualizováno Kvůli možným bezpečnostním rizikům uvažuje německá vláda o změně přístupu k čínské firmě Huawei.…

Francouzská vláda tlačí na Renault, má vyměnit šéfa správní rady Ghosna

16.01.2019 21:49 Francouzská vláda vyzvala automobilku Renault, aby v příštích dnech nahradila předsedu správní rady…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama