Inflace v eurozóně stoupla na 1,3 procenta. Zdražují služby a potraviny

Brusel - Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu zrychlil na 1,3 procenta z únorových 1,1 procenta. Oznámil to dnes statistický úřad Eurostat. Opravil tak svůj rychlý odhad ze začátku měsíce, podle kterého březnová inflace činila 1,4 procenta. Loni v březnu míra inflace v eurozóně byla na 1,5 procenta.

Přidejte svůj názor 1 komentář

EUR - evropská měna

V celé Evropské unii spotřebitelské ceny v březnu v porovnání s únorem rovněž meziročně zrychlily, a to z 1,4 na 1,5 procenta. V březnu 2017 tento údaj činil 1,6 procenta. V České republice byla míra inflace v minulém měsíci na 1,6 procenta.

Nejnižší roční míra inflace byla v březnu na Kypru (-0,4 procenta), v Řecku (0,2) a v Dánsku (0,4), naopak nejvyšší zaznamenalo Rumunsko (4,0), Estonsko (2,9) a Slovensko s Litvou (obě 2,5 procenta).

Na zrychlení inflace se nejvíce podílely ceny služeb, které přidaly 0,67 procentního bodu, následují ceny potravin, alkoholu a tabáku (0,41 procenta) a energií (0,20 procenta).

Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny potravin a energií a která je pro ECB zásadní při zvyšování základní úrokové sazby, v březnu meziročně stoupla na 1,3 procenta z 1,2 procenta v předchozím měsíci.

Evropská centrální banka (ECB) se snaží inflaci i hospodářský růst v eurozóně podporovat rekordně nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy dluhopisů. Přestože inflace zůstává pod jejím dvouprocentním cílem, představitelé ECB jednají o schématu ukončení nákupu aktiv. Od ledna byl měsíční objem nákupů dluhopisů snížen na 30 miliard eur (763 miliard Kč) z předchozích 60 miliard eur. Jak ale nedávno poznamenala agentura Reuters, skutečnost, že inflace je stále slabá a nedosahuje cíle banky, zpochybňuje důvěryhodnost ECB.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zákaz dovozu potravin z Polska? Tak jednoduché to není, Brusel varuje Česko

22.02.2019 17:47 Aktualizováno Podle Evropské komise je na České republice, aby podnikla opatření proti potravinám, u nichž…

Rozpočet eurozóny? Francie a Německo se dohodly na návrhu, má smazat…

22.02.2019 16:34 Francie a Německo se dohodly na podrobném návrhu rozpočtu eurozóny, který by měl podpořit…

Slovensku došla trpělivost s Poláky, zavádí mimořádná opatření do dovoz…

22.02.2019 14:44 Po Česku zavádí mimořádná veterinární opatření pro dovoz polského hovězího masa i Slovensko. Vzorky…

Tempo inflace v EU a eurozóně polevilo, Česko zůstává nad průměrem

22.02.2019 11:58 Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v lednu zpomalil na 1,4 procenta z prosincového…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama