Práce cizinců načerno? Slovenští inspektoři se nestačili divit

Bratislava - Úřady na Slovensku loni při kontrolách odhalily u zaměstnavatelů nejvíce nelegálně zaměstnaných osob za posledních nejméně pět let. V době rekordně nízké nezaměstnanosti v zemi pod Tatrami vzrostl počet případů porušení předpisů při zaměstnávání osob původem zejména z Ukrajiny a Srbska, kteří až na výjimky potřebují získat povolení pro výkon práce na Slovensku. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo slovenské ministerstvo sociálních věcí.

Přidejte svůj názor

Zaměstnavatelé, ilustrační fotografie

Inspektoři v loňském roce zjistili ve slovenských firmách a u dalších zaměstnavatelů 3384 nelegálně zaměstnávaných osob. Meziročně to znamená nárůst o zhruba šestinu a ve srovnání s rokem 2013 zvýšení na více než dvojnásobek, byť počet kontrolovaných subjektů klesl. Nejčastěji úřady odhalily zaměstnávaní načerno u firem, které podnikají ve stavebnictví.

Nelegálního zaměstnávaní se firmy či instituce na Slovensku dopustí kromě jiného v případě, že zaměstnají osobu, aniž s ní uzavřely pracovní smlouvu nebo ji přihlásily k povinnému sociálnímu pojištění. Cizinci ze zemí mimo EU zase musejí až na výjimky získat povolení k práci a k pobytu na Slovensku. Cizinci ze zmiňovaných takzvaných třetích zemí se na celkovém počtu odhalených případů nelegálního zaměstnávaní podíleli zhruba třetinou.

Za porušení zákona o nelegální práci hrozí firmám na Slovensku pokuta od 2000 do 200.000 eur (50.800 až 5,1 milionu Kč). Loni úřady za toto provinění uložily sankce v celkové výši 4,89 milionu eur (124,2 milionu Kč), což představuje v porovnání s předchozím rokem nárůst o téměř pětinu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Křetinský otřásl Francií. Koupí prestižní Le Monde celý?

23.10.2018 11:11 Mít, anebo nemít? Taková je otázka. I v případě prestižních novin. I v Česku se před týdnem…

Zemřel Gilberto Benetton. Jeden ze čtyř zakladatelů oděvní firmy, která…

23.10.2018 09:35 V 77 letech zemřel v pondělí Gilberto Benetton, jeden ze zakladatelů italské oděvní firmy stejného…

Kontroverzní rozpočtové plány? Itálie odpálkovala Brusel, nehodlá nic měnit

22.10.2018 15:22 Italské ministerstvo financí sdělilo Evropské komisi (EK), že se hodlá držet svých rozpočtových…

Vlna stávek a dražší palivo. Ryanair hlásí poprvé po pěti letech pokles…

22.10.2018 09:20 Irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair Holdings klesl v pololetí zisk o sedm procent na 1…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama