Práce cizinců načerno? Slovenští inspektoři se nestačili divit

Bratislava - Úřady na Slovensku loni při kontrolách odhalily u zaměstnavatelů nejvíce nelegálně zaměstnaných osob za posledních nejméně pět let. V době rekordně nízké nezaměstnanosti v zemi pod Tatrami vzrostl počet případů porušení předpisů při zaměstnávání osob původem zejména z Ukrajiny a Srbska, kteří až na výjimky potřebují získat povolení pro výkon práce na Slovensku. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo slovenské ministerstvo sociálních věcí.

Přidejte svůj názor

Zaměstnavatelé, ilustrační fotografie

Inspektoři v loňském roce zjistili ve slovenských firmách a u dalších zaměstnavatelů 3384 nelegálně zaměstnávaných osob. Meziročně to znamená nárůst o zhruba šestinu a ve srovnání s rokem 2013 zvýšení na více než dvojnásobek, byť počet kontrolovaných subjektů klesl. Nejčastěji úřady odhalily zaměstnávaní načerno u firem, které podnikají ve stavebnictví.

Nelegálního zaměstnávaní se firmy či instituce na Slovensku dopustí kromě jiného v případě, že zaměstnají osobu, aniž s ní uzavřely pracovní smlouvu nebo ji přihlásily k povinnému sociálnímu pojištění. Cizinci ze zemí mimo EU zase musejí až na výjimky získat povolení k práci a k pobytu na Slovensku. Cizinci ze zmiňovaných takzvaných třetích zemí se na celkovém počtu odhalených případů nelegálního zaměstnávaní podíleli zhruba třetinou.

Za porušení zákona o nelegální práci hrozí firmám na Slovensku pokuta od 2000 do 200.000 eur (50.800 až 5,1 milionu Kč). Loni úřady za toto provinění uložily sankce v celkové výši 4,89 milionu eur (124,2 milionu Kč), což představuje v porovnání s předchozím rokem nárůst o téměř pětinu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rize zadrželi oblastního šéfa Škody Transportation, dle úřadů vzal obří…

13.12.2018 21:27 Policie lotyšské metropole Rigy dnes zadržela oblastního ředitele firmy Škoda Transportation…

Brusel kývne Itálii na rozpočet? Dohoda je prý blízko, analytici ale mají…

13.12.2018 21:04 Poté, co Řím souhlasil se snížením navrhovaného rozpočtového deficitu na 2,04 procenta z 2,4…

Dlouhodobý rozpočet EU? Dohoda má být na podzim 2019, Babiš si diktuje…

13.12.2018 20:09 Aktualizováno Členské země EU by podobu příštího dlouhodobého rozpočtu bloku chtěly dojednat na podzim příštího…

Ochrana autorských práv na webu? Jednání o směrnici EU opět skončilo…

13.12.2018 19:40 Bez dohody skončilo dnes jednání mezi zástupci europarlamentu, rakouským předsednictvím EU a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama