Ruský nejvyšší soud potvrdil trest Navalného v kauze Yves Rocher

Moskva - Ruský nejvyšší soud dnes odmítl odeslat k novému prošetření kauzu vůdce ruské opozice Alexeje Navalného a jeho bratra Olega, při níž podle loňského rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ruská justice chybovala. Bratři Navalní byli koncem roku 2014 odsouzeni za zpronevěru v ruské pobočce francouzské kosmetické společnosti Yves Rocher.

Přidejte svůj názor

Alexej Navalnyj

Moskevský soud v prosinci 2014 za údajnou zpronevěru odsoudil bratry shodně k 3,5 letům: Alexeje podmíněně, Olega nepodmíněně. Tyto tresty ponechal ruský odvolací soud v platnosti. Advokáti obou bratrů se proti rozsudku odvolali k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Soud v říjnovém rozhodnutí neshledal proces politickým. Nařídil nicméně Rusku, aby Navalnému a jeho bratrovi vyplatilo zhruba 76.000 eur (dva miliony korun) jako úhradu soudních nákladů a odškodnění za porušení práva na spravedlivý proces, a to kvůli procesnímu pochybení.

Bratři Navalní se pak na základě rozhodnutí štrasburského soudu domáhali přehodnocení celého případu u ruského nejvyššího soudu. Ten dnes jejich požadavek odmítl a rozsudek potvrdil. Oleg Navalnyj by měl vězení opustit po vypršení trestu letos v červnu.

Alexej Navalnyj dnes v reakci označil verdikt za důkaz, že nejvyšší soud "demonstrativně ignoroval mezinárodní smlouvy Ruska". Jeho obhájkyně v kauze Yves Rocher Olga Michajlovová novinářům řekla, že na soudní rozhodnutí upozorní Radu Evropy.

Podobný scénář se odehrál i v jiné kauze disidenta Navalného, v níž šlo o údajnou krádež dřeva v podniku Kirovles. Navalnyj byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Ačkoliv štrasburský soud loni vyhověl Navalného žalobě i v tomto případě a přiznal mu odškodnění, ruský soud jej v opakovaném procesu znovu odsoudil ke stejnému trestu.

Opozičník považuje všechny procesy a tresty za vykonstruované a tvrdí, že se ho tak snaží Kreml umlčet. Kvůli vyměřeným trestům se nesměl letos v březnu zúčastnit prezidentských voleb.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo ochromila stávka na železnici, má dalekosáhlé dopady i na Česko

10.12.2018 08:23 Aktualizováno V celém Německu se dnes ráno zastavila dálková železniční doprava. O tomto kroku, který vedl i ke…

Hyperloop má v dopravě budoucnost, říká odborník VUT

09.12.2018 04:51 Přeprava lidí v kapslích tubusem systému Hyperloop se asi v budoucnu stane jedním z využitelných…

Facebook dostal v Itálii pokutu deset milionů eur, uživatele neinformoval…

07.12.2018 22:22 Italský úřad pro ochranu spotřebitelů a hospodářské soutěže (AGCM) uložil americké společnosti…

Britské banky postihne katastrofa, tvrdí ekonom, který předpověděl…

07.12.2018 17:59 Americký investor a podnikatel Steve Eisman, který předpověděl finanční krizi 2008, nyní sází na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama