Ruský nejvyšší soud potvrdil trest Navalného v kauze Yves Rocher

Moskva - Ruský nejvyšší soud dnes odmítl odeslat k novému prošetření kauzu vůdce ruské opozice Alexeje Navalného a jeho bratra Olega, při níž podle loňského rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ruská justice chybovala. Bratři Navalní byli koncem roku 2014 odsouzeni za zpronevěru v ruské pobočce francouzské kosmetické společnosti Yves Rocher.

Přidejte svůj názor

Alexej Navalnyj

Moskevský soud v prosinci 2014 za údajnou zpronevěru odsoudil bratry shodně k 3,5 letům: Alexeje podmíněně, Olega nepodmíněně. Tyto tresty ponechal ruský odvolací soud v platnosti. Advokáti obou bratrů se proti rozsudku odvolali k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Soud v říjnovém rozhodnutí neshledal proces politickým. Nařídil nicméně Rusku, aby Navalnému a jeho bratrovi vyplatilo zhruba 76.000 eur (dva miliony korun) jako úhradu soudních nákladů a odškodnění za porušení práva na spravedlivý proces, a to kvůli procesnímu pochybení.

Bratři Navalní se pak na základě rozhodnutí štrasburského soudu domáhali přehodnocení celého případu u ruského nejvyššího soudu. Ten dnes jejich požadavek odmítl a rozsudek potvrdil. Oleg Navalnyj by měl vězení opustit po vypršení trestu letos v červnu.

Alexej Navalnyj dnes v reakci označil verdikt za důkaz, že nejvyšší soud "demonstrativně ignoroval mezinárodní smlouvy Ruska". Jeho obhájkyně v kauze Yves Rocher Olga Michajlovová novinářům řekla, že na soudní rozhodnutí upozorní Radu Evropy.

Podobný scénář se odehrál i v jiné kauze disidenta Navalného, v níž šlo o údajnou krádež dřeva v podniku Kirovles. Navalnyj byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Ačkoliv štrasburský soud loni vyhověl Navalného žalobě i v tomto případě a přiznal mu odškodnění, ruský soud jej v opakovaném procesu znovu odsoudil ke stejnému trestu.

Opozičník považuje všechny procesy a tresty za vykonstruované a tvrdí, že se ho tak snaží Kreml umlčet. Kvůli vyměřeným trestům se nesměl letos v březnu zúčastnit prezidentských voleb.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kontroverzní rozpočtové plány? Itálie odpálkovala Brusel, nehodlá nic měnit

22.10.2018 15:22 Italské ministerstvo financí sdělilo Evropské komisi (EK), že se hodlá držet svých rozpočtových…

Vlna stávek a dražší palivo. Ryanair hlásí poprvé po pěti letech pokles…

22.10.2018 09:20 Irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair Holdings klesl v pololetí zisk o sedm procent na 1…

Ukrajina se dohodla s MMF. Dostane miliardy, musí ale splnit jednu zásadní…

19.10.2018 20:07 Ukrajina se dohodla s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) na novém záložním úvěru v objemu 3,9…

Škoda nabízí v Německu šrotovné za starší diesely, Češi mají smůlu

19.10.2018 19:44 Automobilka Škoda Auto nabídla v Německu tzv. šrotovné při výměně staršího dieselu za nový naftový…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama