Tesco sraženo z trůnu? Asda a Sainsbury's vytvoří supermarketovou jedničku

Londýn - Britská maloobchodní společnost Sainsbury's se dohodla na spojení se svým konkurentem Asda, který je divizí amerického gigantu Walmart. Oznámily to dnes firmy, které svůj záměr avizovaly již o víkendu. Pokud plán schválí regulační orgány, sloučená skupina vystřídá rivala Tesco na postu největšího řetězce supermarketů v Británii.

Přidejte svůj názor

Tesco

Skupinu povede generální ředitel Sainsbury's Mike Coupe. Walmart v ní získá podíl 42 procent a navíc obdrží téměř tři miliardy liber (87 miliard Kč). Transakce tak firmu Asda ohodnocuje na zhruba 7,3 miliardy liber (211 miliard Kč).

Tržní hodnota Sainsbury's podle pátečního závěru na burze činila šest miliard liber (174 miliard Kč). Dnes však cena akcií podniku v reakci na zprávu o fúzi vzrostla až o 21 procent a dostala se na nejvyšší úroveň od července 2014. Dolů naopak zamířily akcie konkurentů Tesco a Morrisons.

Sainsbury's je nyní druhým největším řetězcem supermarketů v Británii, zatímco Asda je na třetí příčce. Coupe uvedl, že firmy v rámci spojení neplánují žádné uzavírání obchodů ani propouštění zaměstnanců prodejen.

Spojení řetězcům sníží náklady, zlepší jejich pozici při nákupu zboží a umožní jim lépe čelit konkurenci ze strany německých diskontních prodejců Aldi a Lidl, kteří v poslední době v Británii rychle zvyšují svůj tržní podíl. Sainsbury's tvrdí, že spojení s rivalem Asda umožní u řady produktů snížit ceny až o deset procent.

Sloučená skupina bude zahrnovat 2800 obchodů a 330.000 zaměstnanců. Fúze by nicméně mohla narazit na odpor ze strany regulačních úřadů. Coupe nevyloučil, že regulátoři si výměnou za schválení transakce vynutí prodej některých obchodů. Podle serveru BBC rovněž předpověděl, že transakce bude dokončena do podzimu příštího roku.

Stínová ministryně obchodu Rebecca Longová-Baileyová z Labouristické strany již vyzvala k prošetření plánovaného spojení a vyjádřila obavy z negativního dopadu fúze na dodavatele. Sloučená skupina by podle ní měla "obrovskou kupní sílu, což by jí poskytovala příležitost k velmi tvrdému vyjednávání s dodavateli".

Šéf Liberálních demokratů Vince Cable uvedl, že britský antimonopolní úřad CMA by měl přimět firmy k prodeji některých obchodů v případě, že by sloučená skupina měla v některé oblasti dominantní postavení.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kontroverzní rozpočtové plány? Itálie odpálkovala Brusel, nehodlá nic měnit

22.10.2018 15:22 Italské ministerstvo financí sdělilo Evropské komisi (EK), že se hodlá držet svých rozpočtových…

Vlna stávek a dražší palivo. Ryanair hlásí poprvé po pěti letech pokles…

22.10.2018 09:20 Irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair Holdings klesl v pololetí zisk o sedm procent na 1…

Ukrajina se dohodla s MMF. Dostane miliardy, musí ale splnit jednu zásadní…

19.10.2018 20:07 Ukrajina se dohodla s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) na novém záložním úvěru v objemu 3,9…

Škoda nabízí v Německu šrotovné za starší diesely, Češi mají smůlu

19.10.2018 19:44 Automobilka Škoda Auto nabídla v Německu tzv. šrotovné při výměně staršího dieselu za nový naftový…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama