V Dukovanech skončila odstávka 2. bloku a 3. bloku

Dukovany (Třebíčsko) - V Jaderné elektrárně Dukovany skončila plánovaná odstávka 2. bloku zahájená v první polovině března. První turbína byla připojena v úterý večer a druhá dnes krátce před 05:00. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V elektrárně takzvaně najíždí i blok číslo tři odstavený 22. dubna neplánovaně kvůli kontrole potrubí v sekundární části parogenerátoru. Elektřinu by měl začít dodávat do sítě během dnešního odpoledne.

Přidejte svůj názor

ČEZ, ilustrační foto

Elektrárna Dukovany má čtyři reaktorové bloky. S celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v ČR. Kvůli aktuálním odstávkám klesla výroba elektřiny na polovinu. Další odstávka by měla podle plánu začít příští týden v sobotu, týkat se bude prvního výrobního bloku Dukovan.

Druhý dukovanský blok stál 53 dnů. Odborníci v průběhu odstávky vyměnili v reaktoru pětinu paliva, instalovali třetí čerpadlo v bazénu určeném pro skladování použitého paliva a vyměnili část elektrorozvaděčů. Zároveň provedli rozsáhlé kontroly zařízení, při nichž použili také nově kvalifikované diagnostické metody.

"Dohromady zaměstnanci ČEZ i dceřiných a dodavatelských firem zvládli 52 technických investičních akcí, z nichž nejnáročnější byla výměna podružných rozvaděčů," uvedla firma v pondělní tiskové zprávě. Výměna rozvaděčů čeká do roku 2022 všechny bloky, společnost ČEZ za ni zaplatí 420 milionů korun.

Kontroly zařízení v neplánovaně odstaveném třetím bloku Dukovan skončily během uplynulého víkendu. Energetici pak začali zařízení připravovat na obnovení výroby elektřiny.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie zmrazila účty spojené s praním peněz z Ázerbájdžánu

12.12.2018 22:09 Britští vyšetřovatelé dnes zmrazili bankovní účet spojený s případem mnohamiliardového praní…

Francie se pokusí udržet schodek rozpočtu kolem tří procent

12.12.2018 22:03 Francie se bude snažit udržet rozpočtový schodek v příštím roce "co nejblíže" třem procentům…

Europarlament schválil obchodní pakt s Japonskem. Česko jásá, Svoboda…

12.12.2018 15:31 Aktualizováno Evropský parlament (EP) dnes schválil obchodní dohodu s Japonskem, která je nejrozsáhlejší smlouvou…

EU vyšetřuje plán Vodafonu na převzetí české firmy UPC

11.12.2018 21:57 Evropská komise zahájila hloubkové vyšetřování plánu britské telekomunikační společnosti Vodafone…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama