V Dukovanech skončila odstávka 2. bloku a 3. bloku

Dukovany (Třebíčsko) - V Jaderné elektrárně Dukovany skončila plánovaná odstávka 2. bloku zahájená v první polovině března. První turbína byla připojena v úterý večer a druhá dnes krátce před 05:00. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V elektrárně takzvaně najíždí i blok číslo tři odstavený 22. dubna neplánovaně kvůli kontrole potrubí v sekundární části parogenerátoru. Elektřinu by měl začít dodávat do sítě během dnešního odpoledne.

Přidejte svůj názor

ČEZ, ilustrační foto

Elektrárna Dukovany má čtyři reaktorové bloky. S celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v ČR. Kvůli aktuálním odstávkám klesla výroba elektřiny na polovinu. Další odstávka by měla podle plánu začít příští týden v sobotu, týkat se bude prvního výrobního bloku Dukovan.

Druhý dukovanský blok stál 53 dnů. Odborníci v průběhu odstávky vyměnili v reaktoru pětinu paliva, instalovali třetí čerpadlo v bazénu určeném pro skladování použitého paliva a vyměnili část elektrorozvaděčů. Zároveň provedli rozsáhlé kontroly zařízení, při nichž použili také nově kvalifikované diagnostické metody.

"Dohromady zaměstnanci ČEZ i dceřiných a dodavatelských firem zvládli 52 technických investičních akcí, z nichž nejnáročnější byla výměna podružných rozvaděčů," uvedla firma v pondělní tiskové zprávě. Výměna rozvaděčů čeká do roku 2022 všechny bloky, společnost ČEZ za ni zaplatí 420 milionů korun.

Kontroly zařízení v neplánovaně odstaveném třetím bloku Dukovan skončily během uplynulého víkendu. Energetici pak začali zařízení připravovat na obnovení výroby elektřiny.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajina se dohodla s MMF. Dostane miliardy, musí ale splnit jednu zásadní…

19.10.2018 20:07 Ukrajina se dohodla s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) na novém záložním úvěru v objemu 3,9…

Škoda nabízí v Německu šrotovné za starší diesely, Češi mají smůlu

19.10.2018 19:44 Automobilka Škoda Auto nabídla v Německu tzv. šrotovné při výměně staršího dieselu za nový naftový…

Babiš na summitu ASEM kritizoval daňové úniky a hledal nové trhy

19.10.2018 17:44 Český premiér Andrej Babiš během summitu Evropské unie s lídry asijských zemí zdůraznil nutnost…

Volvo láme rekordy. Zisk překonal odhady, kamiony jdou na dračku

19.10.2018 09:45 Švédský výrobce nákladních automobilů Volvo za třetí čtvrtletí zvýšil provozní zisk meziročně z 6…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama