Důvěra investorů v evropskou ekonomiku je nejníže za poslední rok

Berlín - Důvěra investorů v evropskou ekonomiku se v květnu již čtvrtý měsíc za sebou snížila a ocitla se nejníže od února 2017. Na vině jsou obavy z možného zavedení amerických cel a ze spirály protekcionismu. Index důvěry se snížil na 19,2 bodu z dubnových 19,6 bodu. Uvedla to dnes výzkumná společnost Sentix.

Přidejte svůj názor

Ekonomika, ilustrační fotografie

Analytici v průzkumu agentury Reuters očekávali, že se index zvýší. V průměru odhadovali, že vystoupí na 21 bodů. Na jeho poklesu se podepsala jak nižší očekávání do budoucna, tak mírně horší hodnocení současné situace.

"Doléhá na nás nejistota ohledně zavedení amerických cel a riziko, že by to mohlo vést k rozšíření ochranářských opatření," řekl šéf společnosti Sentix Manfred Hübner.

Americký prezident Donald Trump by měl do 1. června rozhodnout, zda se nově zaváděná cla na dovoz hliníku a oceli do Spojených států budou týkat i Evropské unie. Ta má zatím spolu s Kanadou a Mexikem povolenou přechodnou výjimku, která měla vypršet k 1. květnu, ale byla na poslední chvíli o měsíc prodloužena.

Čtvrtý měsíc za sebou se snížil také index nálady pro Německo, největší ekonomiku eurozóny i celé EU. Index je nejníže od září 2016. "Německá ekonomika vzkvétá, přesto se zdá, že je za zenitem," řekl k tomu Hübner. Podle nejnovějších dat za březen se nečekaně snížil i objem průmyslových zakázek v Německu. Klesl již třetí měsíc za sebou.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie zmrazila účty spojené s praním peněz z Ázerbájdžánu

12.12.2018 22:09 Britští vyšetřovatelé dnes zmrazili bankovní účet spojený s případem mnohamiliardového praní…

Francie se pokusí udržet schodek rozpočtu kolem tří procent

12.12.2018 22:03 Francie se bude snažit udržet rozpočtový schodek v příštím roce "co nejblíže" třem procentům…

Europarlament schválil obchodní pakt s Japonskem. Česko jásá, Svoboda…

12.12.2018 15:31 Aktualizováno Evropský parlament (EP) dnes schválil obchodní dohodu s Japonskem, která je nejrozsáhlejší smlouvou…

EU vyšetřuje plán Vodafonu na převzetí české firmy UPC

11.12.2018 21:57 Evropská komise zahájila hloubkové vyšetřování plánu britské telekomunikační společnosti Vodafone…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama