Jak vzdorovat sankcím? V Rusku se rodí nový plán

Moskva - Ruský oligarcha Viktor Vekselberg, kterého USA nedávno zařadily na sankční seznam, vypracoval soupis opatření, díky kterým by ruská vláda měla podpořit jeho byznys hned v několika odvětvích. Mezi opatřeními se objevil např. zákaz dovozu zahraničních minerálek a limonád.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Moskevský kreml

Viktor Vekselberg se na americký seznam dostal spolu s oligarchou Olegem Děripaskou už na počátku letošního dubna kvůli anexi krymu a hackerským útokům.

Vekselberg po ruské vládě požaduje refinancování úvěrů, bankovní záruky, státní zakázky ale i zákaz dovozu některých zahraničních minerálek a limonád. Ruská vláda prý o návrhu jedná.

Konkrétně Vekselberg chce od ruských státních bank refinancování úvěrů od západních bankovních domů ve výši 820 milionů eur. Půjčky jsou zajištěny podílem 26,5 procenta akcií hliníkářské společnosti UC Rusal.

Oba oligarchové mají ve společnosti podíl. Děripraska ve firmě drží většinu, Vekselberg má asi pětinu akcií. Požadovaný úvěr by přitom neměl být vázán na cenu akcií.

Podle zdroje ruského listu Kommersant by úvěr neposkytly dvě státní banky VTB a Sberbank, které se obávají porušení sankčního režimu. "Budou to ústavy, kterým jsou nějaké sankce ukradené," citoval list svůj zdroj.

Ruský list spekuluje, že by nakonec mohla úvěr poskytnout banka Rosija, kterou vlastní Putinův přítel Jurij Kovalčuk. Ten je na sankčním seznamu od roku 2014. Případně by mohlo jít o Promsvjazbank, specializující se na práci s firmami ze sankčního seznamu.

Ve Vekselbergově návrhu je také požadavek na to, aby se na úvěry pro jeho společnosti, které poskytla banka Metkombank, patřící do jeho finanční skupiny Renova, nevztahovaly regulace ruské centrální banky, týkající se rizikového úvěrování a omezení půjček.

Renova by také ráda získala garanci státních zakázek po dobu dvaceti let. Tyto zakázky se týkají turbín pro atomové ledoborce, vybavení pro spalovny komunálního odpadu i dodávek kovů pro státní mincovny.
Vekselberg žádá omezení zahraniční konkurence pro chemickou a metalurgickou oblast a navrhuje zakázat dovoz zahraničních minerálek a limonád, protože chce zlepšit finanční situaci jím vlastněného výrobce nealkoholických nápojů Bajkal Holding.

Dovozové zahraniční limonády zaujímají na ruském trhu dvě až tři procenta. Jen za loňský rok byly do země dovezeny nápoje v hodnotě 95,8 milionů dolarů. Jednalo se hlavně o minerálnky Evian, Perrier a limonády Dr Pepper. 

Podle Kommersantu návrh připravovaly jednotlivé části holdingu patřící Viktoru Vekselbergovi.

"My samozřejmě chápeme, že možnosti státu mají své limity a podpora půjde především na zachování pracovních míst v podnicích, kterých se dotkly sankce. To se dá zajistit poskytnutím likvidních prostředků a garantovanými státními zakázkami," cituje list svůj zdroj.

Vláda už avizovala, že se návrhem bude zabývat. Experti prý už zkoumají, jak podpořit byznys Viktora Vekselberga a Olega Děripasky. Jde ale o zapeklitý problém, protože vláda musí podpořit konkrétní podniky a zároveň znevýhodnit jiné ruské podniky ve stejném oboru.

Kromě Vekselberga a Děripasky žádá vládu o podporu i Alexandr Mordašov. Jeho holding Silovyje mašiny se na sanční seznam dostal potom, co poslal na Krym německé turbíny pro plynové elektrárny. Firmě Siemens ale tvrdil, že budou namontovány v Rostovské oblasti.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie příští rok poruší rozpočtové pravidlo EU, přiznal premiér

17.12.2018 10:06 Rozpočtový schodek Francie se bude příští rok pohybovat kolem 3,2 procenta hrubého domácího…

Stopka pro Číňany? Německo zpřísňuje zákon o zahraničních investicích

16.12.2018 15:17 Německá vláda se po dlouhých debatách shodla na návrhu zpřísnění podmínek pro zahraniční investice…

Brusel nás k přijetí eura dotlačí? Merkelová prosazuje nový rozpočtový…

15.12.2018 18:52 Aktualizováno Budoucí rozpočtový nástroj pro konvergenci a konkurenceschopnost eurozóny bude mít za cíl pomoci…

Stávka zabrala? Deutsche Bahn se dohodly s odbory o platech

15.12.2018 11:49 Aktualizováno Německá železniční společnost Deutsche Bahn (DB) ohlásila dohodu s odboráři, kteří tento týden…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama