Jak vzdorovat sankcím? V Rusku se rodí nový plán

Moskva - Ruský oligarcha Viktor Vekselberg, kterého USA nedávno zařadily na sankční seznam, vypracoval soupis opatření, díky kterým by ruská vláda měla podpořit jeho byznys hned v několika odvětvích. Mezi opatřeními se objevil např. zákaz dovozu zahraničních minerálek a limonád.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Moskevský kreml

Viktor Vekselberg se na americký seznam dostal spolu s oligarchou Olegem Děripaskou už na počátku letošního dubna kvůli anexi krymu a hackerským útokům.

Vekselberg po ruské vládě požaduje refinancování úvěrů, bankovní záruky, státní zakázky ale i zákaz dovozu některých zahraničních minerálek a limonád. Ruská vláda prý o návrhu jedná.

Konkrétně Vekselberg chce od ruských státních bank refinancování úvěrů od západních bankovních domů ve výši 820 milionů eur. Půjčky jsou zajištěny podílem 26,5 procenta akcií hliníkářské společnosti UC Rusal.

Oba oligarchové mají ve společnosti podíl. Děripraska ve firmě drží většinu, Vekselberg má asi pětinu akcií. Požadovaný úvěr by přitom neměl být vázán na cenu akcií.

Podle zdroje ruského listu Kommersant by úvěr neposkytly dvě státní banky VTB a Sberbank, které se obávají porušení sankčního režimu. "Budou to ústavy, kterým jsou nějaké sankce ukradené," citoval list svůj zdroj.

Ruský list spekuluje, že by nakonec mohla úvěr poskytnout banka Rosija, kterou vlastní Putinův přítel Jurij Kovalčuk. Ten je na sankčním seznamu od roku 2014. Případně by mohlo jít o Promsvjazbank, specializující se na práci s firmami ze sankčního seznamu.

Ve Vekselbergově návrhu je také požadavek na to, aby se na úvěry pro jeho společnosti, které poskytla banka Metkombank, patřící do jeho finanční skupiny Renova, nevztahovaly regulace ruské centrální banky, týkající se rizikového úvěrování a omezení půjček.

Renova by také ráda získala garanci státních zakázek po dobu dvaceti let. Tyto zakázky se týkají turbín pro atomové ledoborce, vybavení pro spalovny komunálního odpadu i dodávek kovů pro státní mincovny.
Vekselberg žádá omezení zahraniční konkurence pro chemickou a metalurgickou oblast a navrhuje zakázat dovoz zahraničních minerálek a limonád, protože chce zlepšit finanční situaci jím vlastněného výrobce nealkoholických nápojů Bajkal Holding.

Dovozové zahraniční limonády zaujímají na ruském trhu dvě až tři procenta. Jen za loňský rok byly do země dovezeny nápoje v hodnotě 95,8 milionů dolarů. Jednalo se hlavně o minerálnky Evian, Perrier a limonády Dr Pepper. 

Podle Kommersantu návrh připravovaly jednotlivé části holdingu patřící Viktoru Vekselbergovi.

"My samozřejmě chápeme, že možnosti státu mají své limity a podpora půjde především na zachování pracovních míst v podnicích, kterých se dotkly sankce. To se dá zajistit poskytnutím likvidních prostředků a garantovanými státními zakázkami," cituje list svůj zdroj.

Vláda už avizovala, že se návrhem bude zabývat. Experti prý už zkoumají, jak podpořit byznys Viktora Vekselberga a Olega Děripasky. Jde ale o zapeklitý problém, protože vláda musí podpořit konkrétní podniky a zároveň znevýhodnit jiné ruské podniky ve stejném oboru.

Kromě Vekselberga a Děripasky žádá vládu o podporu i Alexandr Mordašov. Jeho holding Silovyje mašiny se na sanční seznam dostal potom, co poslal na Krym německé turbíny pro plynové elektrárny. Firmě Siemens ale tvrdil, že budou namontovány v Rostovské oblasti.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Křetinský otřásl Francií. Koupí prestižní Le Monde celý?

23.10.2018 11:11 Mít, anebo nemít? Taková je otázka. I v případě prestižních novin. I v Česku se před týdnem…

Zemřel Gilberto Benetton. Jeden ze čtyř zakladatelů oděvní firmy, která…

23.10.2018 09:35 V 77 letech zemřel v pondělí Gilberto Benetton, jeden ze zakladatelů italské oděvní firmy stejného…

Kontroverzní rozpočtové plány? Itálie odpálkovala Brusel, nehodlá nic měnit

22.10.2018 15:22 Italské ministerstvo financí sdělilo Evropské komisi (EK), že se hodlá držet svých rozpočtových…

Vlna stávek a dražší palivo. Ryanair hlásí poprvé po pěti letech pokles…

22.10.2018 09:20 Irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair Holdings klesl v pololetí zisk o sedm procent na 1…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama