Francie je proti sankcím USA vůči firmám obchodujícím s Íránem

Paříž 11. května (ČTK) - Sankce, které chce americký prezident Donald Trump obnovit proti zahraničním společnostem spolupracujícím s Íránem, jsou nepřijatelné a musejí být předmětem vyjednávání s Evropany. V rozhovoru pro deník Le Parisien to řekl šéf francouzské diplomacie Jean-Yves Le Drian.

Přidejte svůj názor

Francie, ilustrační foto

"Řekneme Američanům, že sankce, které přijmou, se týkají jen jich," upozornil francouzský ministr a zdůraznil, že Evropané považují za zcela nepřijatelné, aby USA do svých sankčních opatření zahrnovaly firmy jiných zemí.

Trump v úterý oznámil, že jeho země odstupuje od mezinárodní dohody s Íránem, která měla za cíl omezit íránské jaderné aktivity. Zároveň řekl, že se tím obnoví sankce proti americkým i neamerickým společnostem obchodujícím s Íránem.

"Evropané nemohou doplácet na to, že Spojené státy dohodu zrušily," prohlásil šéf francouzské diplomacie. Evropané musejí podle něj přijmout opatření nezbytná k ochraně zájmů svých firem a zahájit za tímto účelem jednání s Washingtonem.

Rozhodnutí USA ukládá zahraničním společnostem velmi krátké lhůty, a to od tří do šesti měsíců, aby se stáhly z Íránu. Zároveň platí okamžitý zákaz uzavírat smlouvy nové pod hrozbou sankcí ze strany USA. Francouzská vláda už naznačila, že by na úrovni Evropské unie chtěla s USA vyjednat výjimky, například pro firmy, které v Íránu již působí. EU musí podle Le Driana ovšem jednat rychle a dohodnout se v řádu týdnů.

Francie se do obnovení investic v Íránu hodně angažovala. S Íránem spolupracuje ropný koncern Total, dodávky obnovily automobilky Renault a Peugeot i evropský letecký výrobce Airbus, který sídlí v jihofrancouzském Toulouse.

Trojice evropských zemí (Francie, Británie a Německo), která podepsala dohodu s Íránem, dala najevo, že ji chce udržet při životě. Zároveň Írán projevil ochotu ji nadále respektovat. Požaduje ale záruky, že mu nevzniknou kvůli americkému kroku vážné ekonomické škody.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo zvažuje změnu postoje k Huawei. Bude vyloučen z výstavby sítě 5G?

17.01.2019 15:51 Aktualizováno Kvůli možným bezpečnostním rizikům uvažuje německá vláda o změně přístupu k čínské firmě Huawei.…

Francouzská vláda tlačí na Renault, má vyměnit šéfa správní rady Ghosna

16.01.2019 21:49 Francouzská vláda vyzvala automobilku Renault, aby v příštích dnech nahradila předsedu správní rady…

McDonald's prohrál bitvu s EU: Už nemá práva na ochrannou známku Big Mac

16.01.2019 18:51 Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's ztratil v EU práva na ochrannou…

Eurotunnel se chystá na brexit bez dohody. Kolaps dopravy pod kanálem La…

16.01.2019 11:13 Společnost Eurotunnel, která provozuje železniční spojení mezi Británií a kontinentální Evropou pod…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama