Francie je proti sankcím USA vůči firmám obchodujícím s Íránem

Paříž 11. května (ČTK) - Sankce, které chce americký prezident Donald Trump obnovit proti zahraničním společnostem spolupracujícím s Íránem, jsou nepřijatelné a musejí být předmětem vyjednávání s Evropany. V rozhovoru pro deník Le Parisien to řekl šéf francouzské diplomacie Jean-Yves Le Drian.

Přidejte svůj názor

Francie, ilustrační foto

"Řekneme Američanům, že sankce, které přijmou, se týkají jen jich," upozornil francouzský ministr a zdůraznil, že Evropané považují za zcela nepřijatelné, aby USA do svých sankčních opatření zahrnovaly firmy jiných zemí.

Trump v úterý oznámil, že jeho země odstupuje od mezinárodní dohody s Íránem, která měla za cíl omezit íránské jaderné aktivity. Zároveň řekl, že se tím obnoví sankce proti americkým i neamerickým společnostem obchodujícím s Íránem.

"Evropané nemohou doplácet na to, že Spojené státy dohodu zrušily," prohlásil šéf francouzské diplomacie. Evropané musejí podle něj přijmout opatření nezbytná k ochraně zájmů svých firem a zahájit za tímto účelem jednání s Washingtonem.

Rozhodnutí USA ukládá zahraničním společnostem velmi krátké lhůty, a to od tří do šesti měsíců, aby se stáhly z Íránu. Zároveň platí okamžitý zákaz uzavírat smlouvy nové pod hrozbou sankcí ze strany USA. Francouzská vláda už naznačila, že by na úrovni Evropské unie chtěla s USA vyjednat výjimky, například pro firmy, které v Íránu již působí. EU musí podle Le Driana ovšem jednat rychle a dohodnout se v řádu týdnů.

Francie se do obnovení investic v Íránu hodně angažovala. S Íránem spolupracuje ropný koncern Total, dodávky obnovily automobilky Renault a Peugeot i evropský letecký výrobce Airbus, který sídlí v jihofrancouzském Toulouse.

Trojice evropských zemí (Francie, Británie a Německo), která podepsala dohodu s Íránem, dala najevo, že ji chce udržet při životě. Zároveň Írán projevil ochotu ji nadále respektovat. Požaduje ale záruky, že mu nevzniknou kvůli americkému kroku vážné ekonomické škody.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Křetinský otřásl Francií. Koupí prestižní Le Monde celý?

23.10.2018 11:11 Mít, anebo nemít? Taková je otázka. I v případě prestižních novin. I v Česku se před týdnem…

Zemřel Gilberto Benetton. Jeden ze čtyř zakladatelů oděvní firmy, která…

23.10.2018 09:35 V 77 letech zemřel v pondělí Gilberto Benetton, jeden ze zakladatelů italské oděvní firmy stejného…

Kontroverzní rozpočtové plány? Itálie odpálkovala Brusel, nehodlá nic měnit

22.10.2018 15:22 Italské ministerstvo financí sdělilo Evropské komisi (EK), že se hodlá držet svých rozpočtových…

Vlna stávek a dražší palivo. Ryanair hlásí poprvé po pěti letech pokles…

22.10.2018 09:20 Irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair Holdings klesl v pololetí zisk o sedm procent na 1…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama