Ohrožení chudobou na Slovensku se snížilo, nejhůř je na tom východ země

Bratislava - Míra ohrožení chudobou na Slovensku se loni po předchozím růstu snížila, v zemi pod Tatrami ale přetrvávají značné regionální rozdíly. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnil slovenský statistický úřad.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Podíl obyvatel pětimilionového Slovenska s nízkými příjmy klesl loni na 12,4 procenta z předloňských 12,7 procenta. Riziko chudoby na Slovensku tak loni ohrožovalo zhruba 650.000 osob, o rok dříve to bylo 670.000 obyvatel. Nejčastěji jde o nezaměstnané a početné rodiny.

Míra ohrožení chudobou určuje podíl lidí, jejichž příjem nedosahuje 60 procent národního mediánu, který rozděluje obyvatele z hlediska příjmů na poloviny. Na Slovensku se tak pod hranici chudoby loni dostal jednotlivec s měsíčním příjmem nižším než necelých 360 eur (9215 Kč), o rok dříve to bylo 348 eur (8910 korun). Zmiňovaná částka odpovídá téměř dvěma pětinám průměrné mzdy na Slovensku.

Z regionálního hlediska nejnižší riziko chudoby na Slovensku je v Bratislavském kraji, který má nejvyšší životní úroveň v zemi, na opačné straně žebříčku jsou regiony na východě Slovenska.

Životní úroveň na Slovensku sice zaostává za vyspělými zeměmi západní Evropy, v EU se Slovensko podle dřívějších údajů řadí mezi státy s nejnižší mírou rizika chudoby. Ukazatel, který závisí na výši příjmů sledovaných rodin, se ovšem počítá v každé zemi samostatně a závisí na příjmové nerovnosti domácností.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo zvažuje změnu postoje k Huawei. Bude vyloučen z výstavby sítě 5G?

17.01.2019 15:51 Aktualizováno Kvůli možným bezpečnostním rizikům uvažuje německá vláda o změně přístupu k čínské firmě Huawei.…

Francouzská vláda tlačí na Renault, má vyměnit šéfa správní rady Ghosna

16.01.2019 21:49 Francouzská vláda vyzvala automobilku Renault, aby v příštích dnech nahradila předsedu správní rady…

McDonald's prohrál bitvu s EU: Už nemá práva na ochrannou známku Big Mac

16.01.2019 18:51 Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's ztratil v EU práva na ochrannou…

Eurotunnel se chystá na brexit bez dohody. Kolaps dopravy pod kanálem La…

16.01.2019 11:13 Společnost Eurotunnel, která provozuje železniční spojení mezi Británií a kontinentální Evropou pod…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama